Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
25/05/2018 - 17:10

Stary Sącz: Pociąg jak marzenie, ale cena za przewóz roweru zwala z nóg

Podróżowanie uruchomionym w poniedziałek nowoczesnym pociągiem na trasie Nowy Sącz – Stary Sącz, jest, jak przyznają korzystający z niego pasażerowie, przyjemnością. Komfortowy, niskopodłogowy, cichy, klimatyzowany. Jedzie się krótko. Pociąg jest, bez wątpienia, świetną alternatywą, by nie utknąć w korku na ul. Węgierskiej. Czego chcieć więcej? No właśnie…

Podróż wiąże się z kupnem biletu. Za przejechanie w ciągu ośmiu minut siedmiokilometrowej trasy, pasażer musi zapłacić za bilet normalny 3,30 zł, a za bilet szkolny z ulgą – 2,08 zł.

W pociągu można też oczywiście przewozić rowery, ale za prawo do transportowania jednośladu trzeba również płacić. Bilet kosztuje, jak zasygnalizowała nam jedna z Czytelniczek - 7 złotych.

- To połączenie zostało uruchomione po to, aby mieszkańcy mogli stosunkowo szybko przemieszczać się pociągiem na tym krótkim odcinku między Starym i Nowym Sączem – mówi mieszkanka gminy Stary Sącz. – Chodziło o to, aby, po zamknięciu mostu heleńskiego ludzie nie stali w korkach tworzących się na ul. Węgierskiej. Do pracy w Nowym Sączu jeżdżę samochodem, ale teraz postanowiłam przesiąść się na rower. Dojeżdżam do pracy uruchomionym kilka dni temu pociągiem. Kupuję bilet za 3,30 zł i do tego płacę za przewożenie jednośladu – 7 złotych. Razem 10,30 zł w jedną stronę, a gdzie powrót. Oczywiście, nic nie jest za darmo, ale moim zdaniem, 7 złotych za możliwość przewożenia roweru – to trochę sporo.

Zobacz także: Lekarstwo na korki na Węgierskiej już działa na torach! Jest nowy szynobus?

Nasza Czytelniczka pyta, czy przewoźnik rozważyłby możliwość obniżenia ceny biletu za przewóz jednośladu, albo rezygnacji w ogóle z takiej opłaty?

- Mogłabym oczywiście zrezygnować z jazdy pociągiem i dojeżdżać do Nowego Sącza rowerem. To prawda, ale o ścieżkach rowerowych ze Starego do Nowego Sącza można sobie pomarzyć. Pozostaje chodnik, choć nie powinno się po nich jeździć    

W tej sprawie zwróciliśmy się do Filipa Szatanika, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

- Opłaty za przewóz rowerów ustalane są przez operatorów kolejowych. W przypadku Spółki „Koleje Małopolskie” sp. z o.o. cena biletu za przewóz roweru wynosi 3,00 zł, a w Spółce „Przewozy Regionalne” sp. z o.o. taki bilet kosztuje 7,00 złotych – informuje Filip Szatanik. - Na odcinku Kraków Główny – Krynica Zdrój, bilety na przewóz roweru wydane przez jednego z operatorów, są honorowane w pociągach drugiego. Zasada ta obowiązuje mimo, iż obecnie połączenia kolejowe na odcinku Nowy Sącz – Stary Sącz obsługiwane są wyłącznie przez Przewozy Regionalne sp. z o.o., (od 10 czerwca na trasę powrócą również pociągi Kolei Małopolskich).

Bilety na przewóz roweru w cenie 3,00 zł dostępne są w systemie pn. Małopolska Karta Aglomeracyjna, w skład którego wchodzą: bezpłatna aplikacja mobilna iMKA, oraz sieć automatów biletowych, w tym automaty w pociągach WM.

- Ponadto podróżni mają możliwość zakupu miesięcznych imiennych biletów na przewóz rowerów, w stałej cenie wynoszącej 30,00 zł. Na podstawie takiego biletu podróżny jest uprawniony do przewozu roweru pociągami obu operatorów i to bez względu na rodzaj posiadanego biletu na przejazd (jednorazowy, czasowy liniowy lub miesięczny).

[email protected], Fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu