Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
17/03/2023 - 13:00

Stary Sącz: jest przetarg na rewolucję drogową w Barcicach. Koniec z zalewaniem posesji

Bardzo dobre wieści dla tej części gminy Stary Sącz. Samorząd właśnie ogłosił przetarg na wyjątkowo ważną inwestycję, czyli przebudowę drogi Barcice – Cmentarz – Do Popradu. Będzie bezpieczniej nie tylko dla kierowców, ale też skończy się problem z zalewaniem pobliskich posesji.

Zobacz też: Rytro: hipermarket dopiero się buduje a już podzielił mieszkańców. Słowacy pewnie zacierają ręce

Chodzi dokładnie o skrzyżowanie krajówki z ulicą Graniczną, która ma być poszerzona. Wzdłuż całej ulicy Granicznej pójdzie kanał odwadniający aż do Popradu, który powinien rozwiązać cały problem odbioru wody deszczowej z DK 87, która potrafiła systematycznie zalewać pobliskie nieruchomości.

Przypomnijmy jednocześnie, że ta inwestycja to element większego przedsięwzięcia – na wysokości kościoła gmina już zrobiła część infrastruktury z kolektorem przy okazji budowy chodnika, podobnie zresztą jak koło kaplicy cmentarnej. Dzięki współpracy samorządu z GDDKiA powstanie zatem w pełni wydolny, nowoczesny system odwadniający całą okolice.

Zobacz też: Stary Sącz: przetarg nie wypalił. Co dalej z tą strategiczną inwestycją?

Ale na tym nie koniec – ulica Graniczna na długości od ulicy Gościniec do ulicy Wiejskiej ma zostać doprowadzona do standardu drogi pełnowymiarowej – będą dwa pełnowymiarowe pasy ruchu w obie strony a do tego chodnik, na odcinku od Wiejskiej do Zielonej poszerzona będzie tylko jezdna do dwóch pełnowymiarowych pasów, po jednym dla każdego kierunku. 

Stary Sącz ma już środki na realizację swojej części przedsięwzięcia. Tu rządowe dofinansowanie to 4 750 000 zł – 95 procent szacunkowej ceny. Zaznaczmy, że inwestycja realizowana jest – z racji konieczności przejęcia od osób prywatnych gruntów do tego niezbędnych – w oparciu o ZRID. Decyzje w tej sprawie – zgodnie z jurysdykcją - starosta nowosądecki wydał już pod koniec zeszłego roku.

A na koniec informacja najważniejsza z punktu widzenia mieszkańców. Według specyfikacji przetargowej całość robót ma być wykonana w ciągu 7 miesięcy od podpisania umowy z gminą. Co w praktyce oznacza, że jeśli przetarg będzie miał pomyślny finał, nową drogą będzie można jeździć już w tym roku. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu