Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
04/04/2022 - 13:25

Sołtys Barcic przerażony! Ruch ciężarowy na DK 87 wzrośnie o 500 procent!

Na ostatniej sesji w Starym Sączu jednym z gorętszych punktów dyskusji był ciągnący się już od ponad trzech lat temat przebudowy DK 87. Sołtys Barcic, gdzie zapowiada się największy zakres prac, wytoczył ciężkie działa. Co na to władze gminy?

- Ostatnio wyszło obwieszczenie burmistrza Starego Sącza o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu o wydaniu decyzji środowiskowej. Mam nadzieję, że niektórzy przynajmniej radni, a przede wszystkim z wydziału budownictwa zapoznali się z tą opinią środowiskową, bo pod moim adresem przede wszystkim pada dużo zarzutów od pana burmistrza, że blokujemy tę inwestycję w Barcicach, że nie zgadzamy się, po prostu w ciemno blokujemy – mówił Tomasz Koszkul na wstępie swojego wystąpienia.

- Po przeanalizowaniu raportu, który jest dostępny w gminie, do dzisiaj był czas, aby składać wnioski i uwagi do tego raportu (29 marca – dop. red.) – Mam nadzieję, że pan przewodniczący, pan Sławomir (wiceprzewodniczący rady Sławomir Szczepaniak – dop. red.) do tego raportu, bo jak sobie przypominam burzliwe zebranie rady miejskiej odnośnie wniosku o blokowanie tranzytu w Dolinie Popradu i odczytane przez pana przewodniczącego w imieniu gminnego porozumienia wyborczego takich płomiennych słów pod którymi bym się podpisał – komentował nie bez ironii.

Zobacz też: Barciczanie: puśćcie sobie tranzyt przez Wawel! Gorąco o DK 87

Ale do sedna. Co Koszkula zaniepokoiło we wspomnianym raporcie? – Jestem przerażony. To tak delikatnie mówiąc. Powiem tak: czym się różnią mieszkańcy Barcic od mieszkańców Starego Sącza? – pytał spoglądając na burmistrza i prezydium rady. – W czym jesteśmy gorsi, że w ten sposób traktuje się mieszkańców przede wszystkim tych, którzy są zlokalizowani przy drodze krajowej?

- Do czego zmierzam, raport jest dosyć obszerny, zawiera olbrzymią ilość załączników przez którego ciężko jest się przebić. Podejrzewam, że jakiejś babci, która mieszka sobie spokojnie w jakimś domku w Barcicach…

I tu Koszkulowi wszedł w słowo przewodniczący rady Andrzej Stawiarski. – Przepraszam panie sołtysie, jesteśmy w punkcie pytania sołtysów. Proszę zadać pytanie. Pan jeszcze pytania nie zadał żadnego poza tym, które pan permanentnie zadaje…

- Ja wiem, że pan mnie tu zaraz przyblokuje i skończy się moja… - Oczywiście, bo to nie jest czas na konferencję prasową – ripostował Stawiarski.

- Pytanie do burmistrza – nie dał się zbić z pantałyku sołtys. – Pytanie numer jeden do burmistrza. Co oznacza w raporcie sformułowanie w raporcie, że obejście Barcic zaprojektowane jest w klasie GP? (…) Proszę również o odniesienie się do załącznika numer 10 GDDKiA z dnia 19 kwietnia 2021 roku w sprawie klas istniejących dróg krajowych, zgodnie z którym DK 87 jest drogą kategorii G, a nie GP. (…) jakie są konsekwencje zmiany klasy drogi, bo przecież zmiana kategorii drogi, to zmiana jej parametrów między innymi szerokości ulicy jak rozgraniczających drogi liniach rozgraniczających poza terenem zabudowanym i nie przeznaczonym pod zabudowę. (…)

Tu Koszkul zastrzegł, że sam inwestor, czyli GDDKiA informuje, że chce podnieść nośność drogi tak, by mogły tędy bez ograniczeń jeździć tiry. Czy to oznacza, że dziś droga takich możliwości nie daje? – To dlaczego takie pojazdy się po niej poruszają? – dociekał twardo przedstawiciel Barcic. – Za jakich to wynika przepisów?

Zobacz też: Stary Sącz będzie mógł płacić hotelom i pensjonatom, które przyjęły uchodźców

Koszkul nadmienił, że z raportu wynika, że przewiduje się wyburzenie kilku domów i wprowadzenie ograniczenia możliwości zabudowy części terenu wzdłuż drogi. Sołtys zauważył również, że w raporcie mowa o prędkości 60 km na godzinę na odcinkach biegnących przez Barcice. Pytał, dlaczego nie wzięto pod uwagę niższej prędkości i domagał się wyjaśnienia, dlaczego w przedstawionym raporcie nie ma odniesień do faktu, że GDDKiA chce tu umożliwić ruch tranzytowy.

- Dalej w raporcie napisano, że dobowy średni ruch pojazdów ciężkich w roku 2041 wyniesie dla samochodów ciężarowych 484, dla samochodów z przyczepami 720, autobusów 145. A jak kształtuje się prognoza w 2022 roku? – wytaczał kolejne działa przypominając, że z ostatnich badań ruchu w tej okolicy z 2021 wynika, że średni dobowy to 142 auta ciężarowe bez przyczepy, samochody ciężarowe z przyczepą – 135. - Należy dodać, że pomiar ruchu był robiony w Barcicach – podkreślał sołtys zaznaczając, że tych danych wynika jednoznacznie, że ruch ciężki wzrośnie tutaj o 500 procent.

Sołtys podkreślał również, że przez wprowadzenie ograniczeń w możliwości przebudowy czy rozbudowy domów stojących bezpośrednio wzdłuż DK 87, Barcice „pójdą na wymarcie”. Nikt takich domów nie będzie chciał po prostu ani kupić, ani zamienić. Tym bardziej, że zaznacza się, że budynki wzdłuż przebudowanej DK 87 powinny być raczej przeznaczone na cele usługowe i handlowe.

Co ciekawe, żaden z przedstawicieli władz gminy Stary Sącz nie odniósł się do przedstawionych uwag sołtysa. O rozwoju sytuacji poinformujemy po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych w tej sprawie. ([email protected] Fot.: prt sc transmisja z sesji)Dziękujemy za przesłanie błędu