Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
01/11/2018 - 10:20

Smerekowiec: na wojennej nekropoli spoczywają Austriacy i Rosjanin

We wsi Smerekowiec (powiat golicki, gmina Uście Gorlicki) usytuowany jest cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Spoczywają na nim żołnierze austriaccy i jeden Rosjanin, którzy polegli na początku 1915 roku. Nekropolię zaprojektował Dusan Jurkovic.

Cmentarz wojenny nr. 56 znajduje się przy drodze Bieniówka- Smerekowiec. Jest jednym z ponad czterystu zachodniogalicyjskich nekropolii wojskowych, zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Został wyremontowany w 2004 roku. Krzyże na grobach zachowały oryginalny kształt.

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 177 metrów kwadratowych. Nekropolię otacza owalny, kamienny mur, który wychodzi na niewielką dolinkę. Spoczywają tu żołnierze austro-węgierscy i jeden Rosjanin: 22 w dwóch mogiłach zbiorowych oraz 14 w pojedynczych grobach, polegli w walkach w okresie styczeń-kwiecień 1915 roku.

Krzyże na grobach mają kształt podobny do oryginalnych.  Na większości mogił znajdują się emaliowane tabliczki z nazwiskami pochowanych i ich przynależności do jednostek. Nekropolia sąsiaduje z cmentarzem parafialnym.

(MK) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu