Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
08/10/2019 - 21:45

Skończą się awarie i transporty pacjentów. Nowy tomograf dla szpitala

Mieszkańcy szczególnie Limanowszczyzny, jak i pacjenci Szpitala Powiatowego w Limanowej już niedługo odetchną z ulgą. Dlaczego? W przyszłym roku ta medyczna placówka zostanie wyposażona w nowoczesny tomograf, który zastąpi ten, który jest obecnie użytkowany. Dobrą wiadomość dla mieszkańców Limanowszczyzny i kierownictwa szpitala przywiózł poseł Józef Leśniak.

Poseł Leśniak przekazał w limanowskim szpitalu pismo od premiera Mateusza Morawieckiego o dofinansowaniu dla tej placówki. Jest to kwota niebagatelna. Z rezerwy budżetowej państwa na zakup nowoczesnego tomografu dla szpitala im. Miłosierdzia Bożego przeznaczono milion złotych.

O pieniądze na zakup urządzenia usilnie zabiegał właśnie poseł Leśniak.

- Jest to ogromna pomoc dla limanowskiego szpitala – mówi Marcin Radzięta, dyrektor tej placówki. – Bardzo dziękuję posłowi Józefowi Leśniakowi, bo to dzięki jego osobistemu zaangażowaniu oraz pismom kierowanym do premiera rządu, udało się pozyskać tę dotację. Słowa podziękowania kieruję także do Zarządu Powiatu Limanowskiego, w szczególności dla Mieczysława Urygi, starosty limanowskiego oraz Agaty Zięba, wicestarosty za osobiste zaangażowanie i pomoc w tej sprawie.

Dyrektor Radzięta podkreślił, że limanowski szpital jest prężnie rozwijającą się placówką. Zaznaczył również, że placówka, którą kieruje posiada tomograf komputerowy, ale jest to urządzenie, które działa od 2011 roku i lata świetności ma już, za sobą. Niestety, coraz częściej ulegał on awariom, a to wiązało się z tym, że pacjenci musieli być przewożeni do innych placówek medycznych, aby wykonać badanie.

- Teraz, kiedy otworzyły się przed naszą placówką możliwości chcemy kupić tomograf o wyższej klasie – dodał dyrektor Radzięta. – W naszym szpitalu wykonywanych jest rocznie 8,5 tysiąca badań tomograficznych. Chcemy zwiększyć ilość badań. Dzisiaj staje się ono powoli jednym z podstawowych.

Satysfakcji i radości, że udało się pozyskać pieniądze na zakup tomografu dla szpitala w Limanowej nie ukrywał poseł Józef Leśniak.

- Chwila jest szczególna – powiedział. – Pod koniec sierpnia zwróciłem się do pana premiera z prośbą o dofinansowanie zakupu nowoczesnego tomografu dla tej placówki. Pozyskanie tych środków było możliwe także dzięki ścisłej współpracy z Zarządem powiatu limanowskiego.

Za przekazane pieniądze w imieniu mieszkańców podziękował również starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga.

Szacuje się, że zakup nowego aparatu to koszt około 1 300 000 zł. Brakującą sumę pokryje szpital wspólnie z powiatem limanowskim.

Nowy tomograf powinien zacząć działać w limanowskim szpitalu od 1 stycznia 2020 roku.

[email protected], fot. szpital powiatowy w Limanowej.Dziękujemy za przesłanie błędu