Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
19/11/2020 - 18:15

Serce pełne nakrętek! Starosądeczanie pomagają choremu Filipkowi

W błyskawicznym tempie fantastyczny pojemnik o kształcie serca napełnił się plastikowymi nakrętkami. Społeczność Starego Sącza wspiera w ten sposób 2 – letniego Filipka, który od urodzenia walczy z ciężkimi chorobami.

Serce pełne nakrętek! Starosądeczanie pomagają choremu Filipkowi

Zobacz też: Stary Sącz: znów można zdawać śmieci bez kodów kreskowych

Coraz więcej samorządów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców włącza się w akcje zbierania plastikowych nakrętek, dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne, najczęściej na wsparcie: leczenie i rehabilitację chorych dzieci.

Serce pełne nakrętek! Starosądeczanie pomagają choremu Filipkowi

W Starym Sączu gmina sfinansowała zakup specjalnego pojemnika, do którego nakrętki mogą wrzucać wszyscy mieszkańcy. To bardzo ważny gest – do tej pory nakrętki najczęściej zbierano w szkołach, a te z powodu pandemii znów są zamknięte. A przecież pandemia nie zatrzymała, ani dziecięcych cierpień ani ich potrzeb rehabilitacyjnych. Mało tego, w wielu przypadkach możliwości finansowe mocno się skurczyły właśnie z powodu konsekwencji, jakie COVID-19 powoduje na rynku pracy.

Zobacz też: Stary Sącz: chodzić ulicą Partyzantów to dziś prawdziwa partyzantka. Co teraz?

2-letni Filip już od dawna jest przez mieszkańców mu życzliwych nazywany Wojownikiem. Chłopczyk jest po rozszczepie kręgosłupa, przepuklinie oponowo – rdzeniowej, ma wodogłowie, neurogenny pęcherz przez co musi być cewnikowany co 3 godziny. Dodatkowo dziecko zmaga się z niedowładem wiotkim kończyn dolnych i zespół Arnolda Chiariego 2. I to właśnie jemu jest dedykowana pierwsza zbiórka z użyciem serca. Odzew społeczności przeszedł wszelkie oczekiwania opiekunów dziecka i koordynującej akcję radnej Julii Dziedzic – za pierwszym razem serce zapełniło się w dwa dni, zostało opróżnione 16 listopada a już dziś, 19 listopada znów jest niemal pełne!

Serce pełne nakrętek! Starosądeczanie pomagają choremu Filipkowi

- Chłopca zgłosiła do zbiórki Fundacja, pod której opieką się znajduje. Życzliwość mieszkańców bardzo nas cieszy, bo trzeba zebrać aż półtora tony, by firma przyjechała po ich odbiór i akcja przyniosła pożądany skutek, czyli pieniądze niezbędne, by pomóc dziecku. A w tym sercu mieści się zaledwie kilka worków nakrętek ważących po kilka kilogramów – mobilizuje wszystkich Julia Dziedzic.

- Pojemnik stoi przy ulicy Emilii Plater Nowińskiej – dodaje radna. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Julia Dziedzic)Dziękujemy za przesłanie błędu