Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
09/11/2018 - 16:10

Sejm już zdecydował. Od nowego roku będą nowe dowody osobiste

Tradycyjne dowody osobiste z odejdą w przeszłość. Sejm właśnie przegłosował zmianę w przepisach. Od nowego roku zostanie wprowadzony dokument z warstwą elektroniczną. E-dowody będzie można wykorzystywać między innymi do e-usług.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Co się zmieni? Dokument, tak jak teraz, będzie potwierdzać tożsamość i uprawniać do przekraczania granic państw znajdujących się w strefie Schengen, ale dodatkowo będzie miał zupełnie nowe funkcje.

Czytaj też Idzie koniec wieczystego użytkowania i...problem ze sprzedażą mieszkań?

E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość. Wyposażony będzie w tak zwany  profil osobisty, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w różnego rodzaju e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. E-dowód wystarczy przyłożyć do odpowiedniego czytnika i wpisać kod PIN. W nowym dowodzie znajdą się również dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym, będzie on tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. O zamieszczeniu w nim funkcji podpisu osobistego będzie można zdecydować samemu.

E-dowód będzie również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych. Ponadto będzie zawierał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która – jak zapewniają autorzy projektu – zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach.

Co ze starymi dowodami? MSWiA, które przygotowało projekt ustawy, zapewnia, że dotychczas posiadanych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać – zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.Chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej.

[email protected] fot.Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach