Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
20/06/2021 - 20:30

Sądeczanie odpoczywali nad wodą. Dobre miejsca na ochłodę niedaleko Nowego Sącza

Kocyk, parasol i szum wody – większość mieszkańców Sądecczyzny marzy, żeby tak właśnie spędzić upalne niedzielne popołudnie. Gdzie jednak szukać ochłody, kiedy basen nad Łubinką będzie przepełniony? Sądeczanie mają swoje miejsca.

Dunajec, fot. SS

Stawy w Starym Sączu
W wakacje codziennie przyjeżdżają tutaj tłumy ludzi, nie tylko z naszego regionu. Na przepełnionym parkingu można też zobaczyć obce rejestracje z różnych miejsc Polski. Co przyciąga tutaj Sądeczan? Wytyczone kąpielisko, obecność ratowników, boisko do gry w siatkówkę plażową, stoliki, ławki i trawa, gdzie można rozłożyć kocyk w cieniu drzew. Wejście na starosądeckie stawy jest płatne. Za dodatkową opłatą można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny.

Parking na starosądeckich stawach, SS

Dunajec i Kamienica
Nad rzeką miejsca wystarczy dla wszystkich. Niedaleko Nowego Sącza jest miejscówka, gdzie Sądeczanie chętnie rozkładają koce i parasole – odpoczywają nad Dunajcem. W Starym Sączu, tuż obok stawów jest dobre zejście na kamienisty brzeg. Chociaż trudno tutaj pływać, bliskość wody i chłodnego zagajnika rekompensuje te straty.

Dunajec, fot. SS

Samochód można zostawić na obszernym parkingu obok wypożyczalni rowerów. Przypominamy, że wjazd obok parku linowego jest tylko dla rowerów i nie wolno tam parkować samochodami osobowymi. Dużą zaletą tego miejsca jest bliskość tras rowerowych, a są to malownicze ścieżki przebiegające w pobliżu drzew i rzeki. Cykliści z Nowego Sącza dojadą tutaj w kilkanaście minut. Na bardziej aktywnych czeka też trasa w innym kierunku - np. do Rytra.

Ochłody Sądeczanie szukają również nad Kamienicą w Nowym Sączu. Mieszkańcy miasta co roku oblegają brzegi tej rzeki. Wybierając odpoczynek w okolicach rzek, warto uważać na węże, które również preferują wygrzewanie się w słońcu oraz na śmieci – w szczególności rozbite szkło z butelek. Wrażliwi na problemy ekologiczne Sądeczanie kilkukrotnie sprzątali brzegi Kamienicy.

Kamienica (2020), fot. MP

Gródek nad Dunajcem
Z centrum Nowego Sącza dojedziemy tutaj w niecałe pół godziny. Sądeczanie w Gródku odpoczywają na plażach przy Jeziorze Rożnowskim. Znudzeni leżeniem na kocach mogą skorzystać z pobliskich wypożyczalni rowerków wodnych i łódek.

Przypominamy również, o czym należy pamiętać, aby być bezpiecznym nad wodą (źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu):

  • Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o którym najczęściej informują odpowiednie tablice - najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
  • Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna - wielokrotnie zdarzały się sytuacje, że konsekwencją skoku „na główkę” był uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
  • Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu - trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
  • Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
  • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.
  • W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nad Jeziorem Rożnowskim codziennie w godzinach 8-20 pełnią służbę policjanci Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie (numer alarmowy: 723 694 982).


Dziękujemy za przesłanie błędu