Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
15/11/2023 - 15:15

Sądecki poseł padł ofiarą zmian! Arkadiusz Mularczyk straci ponad sto tysięcy złotych

W Sejmie rozpoczęły się nowe porządki. Pierwsze dni X kadencji okazały się bardzo bolesne dla Prawa i Sprawiedliwości. Partia nie będzie miała żadnego przedstawiciela w Krajowej Radzie Sądownictwa. Straty finansowe, które z tego wynikają odczuje m.in. poseł z Sądecczyzny - Arkadiusz Mularczyk.

Rozpoczęła się X kadencja Sejmu

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji atmosfera była bardzo gorąca. Na sali plenarnej emocji nie brakowało. Dochodziło do energicznych przemówień, kłótni i krzyków.

Zaczęło się od poniedziałkowego wyboru nowego marszałka, którym został Szymon Hołownia z Polski 2050 oraz wicemarszałków. Kością niezgody okazała się kandydatura Elżbiety Witek z Prawa i Sprawiedliwości, która ostatecznie nie została przegłosowana.

Jeszcze większe wzburzenie mieliśmy we wtorek. Sejm wybierał wówczas nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Przypomnijmy, że do tej pory wiceprzewodniczącym tego organu był wybrany na posła z naszego okręgu Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z oświadczeniem majątkowym w poprzednim roku zarobił z tego tytułu ponad 113 tysięcy złotych.

Zanim doszło jednak do głosowania wcześniej odbyła się prezentacja kandydatów oraz bardzo burzliwa dyskusja. Największe wzburzenie wywołało wystąpienie ministra sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobro. W jego stronę z ław zajmowanych przez najprawdopobniej przyszłą koalicję rządową padały m.in. okrzyki “będziesz siedział”.

Krajowa Rada Sądownictwa bez Arkadiusza Mularczyka

Mularczyk był ponownie jednym z kandydatów PiS-u do KRS. Nowa większość sejmowa postawiła jednak na innych posłów. Członkami organu zostali Kamila Gasiuk-Pihowicz, Tomasz Zimoch, Anna Maria Żukowska oraz Robert Kropiwnicki. 

Wszyscy czterej kandydaci zgłoszeni przez dotychczas rządząca partię odpadli. Na Mularczyka zagłosowało 192 posłów. Każdy z czwórki nowych członków KRS-u uzyskał ponad 240 głosów.

Przypomnijmy, że cały KRS składa się z 25 członków. Oprócz czterech przedstawicieli Sejmu tworzą go również Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez Prezydenta, piętnastu sędziów i dwóch senatorów. 

Do ich kompetencji należy m.in. rozpatrywanie i ocena kandydatów na sędziów, przedstawianie Prezydentowi wniosków o powołanie sędziów, uchwalanie zbioru zasad etyki zawodowej sędziów czy wyrażanie stanowiska w sprawach dotyczących sądownictwa. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu