Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
26/03/2020 - 16:05

Sądeccy strażacy szyją maseczki w błyskawicznym tempie! Rusza produkcja przyłbic

Grupa Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu od kilku dni ma pełne ręce roboty. Wolontariusze do późnych godzin nocnych szyją maseczki dla sądeckich służb medycznych. Akcja rozwija się z godziny na godzinę, a zamówień jest coraz więcej!

Kilka dni temu pisaliśmy o inicjatywie Grupy Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. – Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, rozwija się bardzo dynamicznie i wielotorowo – mówi Michał Gaik, naczelnik GRS OSP. – Nasze maseczki spełniają oczekiwania szpitala – przeszły pozytywnie testy. Po uzyskaniu tej informacji ruszyliśmy z szyciem. Do szpitala trafiły już pierwsze partie maseczek, z czego 300 do ratowników medycznych – dodaje naczelnik.

Specjalnie na tę okoliczność została stworzona grupa na portalu Facebook. – Ludzie, którzy z nami współpracują, nie tylko chcą działać, ale także eksperymentować i wymyślać nowe metody szycia. Wszystko po to, aby przyśpieszyć produkcję – wyjaśnia Michał Gaik.

Dowiedzieliśmy się, że wolontariusze niedawno zmodyfikowali technikę szycia. Chętni do pracy zostali podzieleni na grupy. Ci, którzy nie potrafią szyć, przygotowują materiał do wykroju. Dzięki temu szwaczki otrzymują gotowy pakiet do zszycia, co jest dla nich dużym ułatwieniem.

Szycie odbywa się głównie w domach. Grupa posiada specjalne wytyczne dotyczące między innymi tego, jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy. Do organizacji zgłaszają się służby z terenu całej Sądecczyzny. Zapotrzebowanie sięga kilku tysięcy maseczek – i stale wzrasta!

Udało nam się dowiedzieć, że sądecki szpital zakupił z własnych środków materiał na maseczki, który następnie przekazał grupie GRS OSP z prośbą o uszycie kolejnych partii. Szyjący mają pełne ręce roboty! Pozytywną opinię szpitala uzyskała również przyłbica wykonana przez jednego z członków grupy.

Czytaj też: Strażacy z Nowego Sącza wspierają sądecki szpital i pogotowie ratunkowe

- Potrzebujemy płynów do dezynfekcji. Zależy nam na tym, aby nasi wolontariusze byli w pełni zabezpieczeni. Oprócz szycia maseczek ruszamy również z akcją wykonywania przyłbic dla służb medycznych. Jeśli wśród czytelników są osoby chętne do pomocy lub mające doświadczenie w przygotowywaniu takich rzeczy – prosimy o kontakt i zapraszamy do współpracy! Poszukujemy także płyt PCV o grubości 0,5 mm w dużych arkuszach (1,5 x 2 m).

- Zgłaszają się do nas kolejne firmy i stowarzyszenia, które chcą pomóc. Nasza akcja rozwija się z dnia na dzień, z godziny na godzinę – mówi Michał Gaik. Zachęcamy do wsparcia sądeckich medyków!

[email protected], fot. archiwum prywatne Michał Gaik, Facebook.com - Nowy Sącz szyje dla medyków Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)