Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
10/12/2017 - 13:40

Sądeccy policjanci dbali o bezpieczeństwo na Zielonej Wyspie

W październiku dwóch policjantów z Irlandii gościło w sądeckiej komendzie. Przez dwa tygodnie spędzone na Sądecczyźnie, funkcjonariusze przyglądali się, jak wygląda codzienna praca policjantów w Polsce. W ramach rewizyty 4 listopada dwóch funkcjonariuszy z Nowego Sącza – dzielnicowy st. sierż. Radosław Koział i „wywiadowca" st. sierż. Adam Tobiasz poleciało do Irlandii.

Polscy stażyści spotkali się z Komendantem Głównym Gardy Seanem Wardem i funkcjonariuszami jednego z komisariatów. Zobaczyli jak funkcjonuje stanowisko kierowania i monitorowania oraz areszty.

 - Stażyści stawili się do służby w Drugs & Organised Crime Bureau, podczas której wprowadzono ich w tematykę przestępczości zorganizowanej, szczególnie narkotykowej. Tego dnia poznali również najbardziej niebezpieczne rejony Dublina – tłumaczy rzeczni sądeckiej policji Iwona Grzebyk-Dulak.

Zobacz także: Co robią policjanci z Irlandii w sądeckiej komendzie?

Funkcjonariusze wizytowali również polski konsulat w Dublinie, gdzie spotkali się z konsulem RP Grzegorzem Salą. Tam zapoznali się z zasadami działania konsulatu oraz poznali problemy społeczeństwa polskiego przebywającego na terenie Irlandii. Po zakończonym spotkaniu udali się do siedziby Europolu i Interpolu, gdzie zobaczyli, jak wygląda praca w tych wydziałach.  

Zobacz także:Co irlandzcy policjanci robili na górskich szlakach?

Głównym problemem, z którym spotykali się polscy policjanci w Irlandii była przede wszystkim przestępczość narkotykowa. Funkcjonariusze patrolowali również Dublin z powietrza, pełniąc służbę w ramach Air Support Unit.

- Było to dla nich wyjątkowe doświadczenie, które pokazało jak przydatne jest wsparcie z powietrza podczas pościgów policyjnych. By tego było mało, na łodziach patrolowali również port wraz z Water Unit i poznali przypadki w jakich interweniują policjanci tego oddziału – dodaje.

Zobacz także: Nowy Sącz: Nie zdziw się, gdy zobaczysz irlandzkiego policjanta. Kontrolują u nas prędkość i łapią złodziei

 W ramach wizyty odwiedzili również Garda College Templemore, gdzie szkoli się przyszłych i obecnych funkcjonariuszy.

- Sądeccy funkcjonariusze przekonali się, że mimo różnic w pełnieniu służby, cele policjantów w obu krajach są takie same – zapewnienie bezpieczeństwa i służba dla obywateli. Przyznali także, że w Irlandii poznali wiele fantastycznych osób, a odbyty staż umożliwił im wymianę doświadczeń zawodowych, zdobycie nowej wiedzy oraz dał im nową energię do pracy.  

RG [email protected] Fot.  KM Policji w Nowym Sączu

Sądeccy policjanci dbali o bezpieczeństwo na Zielonej Wyspie

4 listopada dwóch funkcjonariuszy z Nowego Sącza – dzielnicowy st. sierż. Radosław Koział i „wywiadowca" st. sierż. Adam Tobiasz poleciało do Irlandii. Co tam robili?
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu