Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
05/08/2020 - 12:15

Są pierwsze szczegóły na temat nowych linii autobusowych w Chełmcu

Ten temat jest na ustach mieszkańców gminy Chełmiec już od kilku tygodni. Wszyscy dopytują: jak będą funkcjonować nowe linie autobusowe, na uruchomienie których gmina dostała rządowe dofinansowanie? Czy rzeczywiście będą działać zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i czy przewoźnik zagwarantuje dojazd bezpośrednio do Nowego Sącza?

Są pierwsze szczegóły na temat nowych linii autobusowych w Chełmcu

Przewoźnikiem, który ma obsługiwać nowe linie będzie firma Marpol. Jak usłyszeliśmy od jej szefa Ryszarda Miłka, by mieszkańcy gminy mogli wysiadać bezpośrednio w Nowym Sączu, konieczna jest zgoda władz miasta na korzystanie przez Marpol z przystanków należących do nowosądeckiego samorządu. I tu jest problem – bo Nowy Sącz nie chce wydawać nowych zgód tego typu. Miłek czeka na rozwój sytuacji a o finale poinformujemy w osobnej publikacji.

Zobacz też: Gdzie wybudują takie rondo? Inwestycja rusza już na dniach

Z kolei sołtys Krasnego Potockiego Krzysztof Kornaszewski rozczarowany i zniecierpliwiony brakiem jasnych komunikatów ze strony władz gminy Chełmiec – choć autobusy mają wyruszyć na trasę już od 1 września – złożył w tej sprawie zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej.

Zobacz też: To jak to z tymi nowymi połączeniami autobusowymi w Chełmcu będzie?

Co napisał w odpowiedzi sekretarz gminy Artur Boruta? Linia Krasne Potockie – Chełmiec będzie miała swój początek na przystanku Krasne Potockie Zagorze a koniec przy ul. Papieskiej w Chełmcu. Na organizację trasy Chełmiec Papieska – dworzec MPK w Nowym Sączu przewoźnik będzie posiadał osobne pozwolenie a obsługa tego odcinka nie będzie finansowany ze środków otrzymanych przez Chełmiec od rządu. Rozkład jazdy i cennik biletów jest nadal w opracowaniu przez przewoźnika. Ale jak zaznacza Boruta będą w nim honorowane wszystkie ulgi ustawowe – gmina Chełmiec wystąpi do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie o refundację wynikających z tego kosztów dla przewoźnika.

Linia autobusowa Krasne Potockie - Chełmiec będzie funkcjonować z częstotliwością 7 kursów w dni robocze oraz 1 kursu weekendowego. Boruta zaznacza, że tak będzie do końca tego roku, a w przyszłym okresie być może sposób funkcjonowania linii zostanie zmodyfikowany zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe