Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
15/11/2021 - 12:05

Rytro: kto i za ile będzie odśnieżał gminę w tym sezonie?

Zimowe utrzymanie dróg to dla takich gmin jak Rytro być albo nie być. Przy tak wysoko położonych przysiółkach bezpieczny dojazd to podstawa. I co tu dużo kryć – to bezpieczeństwo ma swoją i to nie małą cenę. Kto i za ile będzie odśnieżał gminę w tym sezonie?

Rytro: kto i za ile będzie odśnieżał gminę w tym sezonie?

W 2019 roku zimowe utrzymanie dróg pochłonęło w gminie Rytro aż około 150 000 tysięcy. To bardzo dużo zważywszy na skromny budżet gminy, ale już po podsumowaniu wydatków w 2020 roku okazało się, że trzeba było na ten cel wydać jeszcze więcej, bo około 200 000 zł. I dlatego też ogłaszając przetarg na sezon 2021/2022 gmina od razu zarezerwowała 199 970 zł. Swoje oferty złożyły trzy firmy – dwie miejscowe z Rytra, która obsługiwała ryterski samorząd już w zeszłym sezonie, i jedna z Łososiny Dolnej.

Zobacz też: Takiego zastrzyku gotówki w historii Rytra jeszcze nie było! Idą inwestycje

- Przetarg jest już rozstrzygnięty i przyjęliśmy oferty wszystkich trzech oferentów, bo tradycyjnie gmina będzie podzielona na kilka obszarów obsługiwanych przez innego kontrahenta. Dla mieszkańców ważne będzie też na pewno to, że ze wszystkim tymi trzema firmami gmina współpracuje już od kilku lat. Dlatego doskonale znają one naszą specyfikę, wiedzą, gdzie jak sprawnie dojechać, gdzie reagować w pierwszej kolejności a to bardzo istotne na tak trudnym terenie, jak nasz. Wszystkie trzy firmy wykonują swoje zadania na coraz wyższym poziomie i w ubiegłym sezonie praktycznie nie mieliśmy uwag, co do jakości ich usług – informuje wójt Jan Kotarba.

Podpytywany o to, jak tegoroczne stawki mają się do poprzednich przyznaje: – Są trochę wyższe, ale różnica jest na poziomie do zaakceptowania.

To bardzo istotnie, bo choć jak wspomnieliśmy gmina zarezerwowała na nadchodzący sezon zimowy prawie 200 tysięcy, to i tak rozliczać się będzie w oparciu o tzw. dobokilometry, będzie musiała pokryć realny koszt przedsięwzięcia nawet jeśli ten okaże się wyższy od założeń budżetowych.

I teraz – najważniejsze, kiedy podane będą szczegóły: kto gdzie dokładnie odśnieża i numery kontaktowe do wykonawców? – Informację tę opublikujemy w ciągu kilku najbliższych dni – zapewnia Kotarba. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu