Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
01/02/2019 - 19:30

Rytro: będzie klasa sportowa w podstawówce?

Rytro nie jest wielką gminą, nie jest też gminą szczególnie zasobną. Co zrobić by usportowione dzieci miały szanse się tu rozwijać? Utworzyć w podstawówce klasę sportową. Taka propozycje złożył szef rady Tomasz Kulig. Co na to wójt?

Tomasz Kulig złożył – w formie interpelacji – propozycję utworzenia w Szkole Podstawowej im. Stefana Pawlika w Rytrze klasy sportowej. Nauka w takim oddziale miałaby zaczynać się w piątej klasie. Chłopcy mogliby się szkolić w zakresie piłki nożnej, a dziewczynki – piłki siatkowej.

Kulig przedstawił jednocześnie bardzo ważkie argumenty. Gmina dysponuje odpowiednia bazą – salą sportową i boiskami sportowymi. A uruchomienie klasy o profilu sportowym sprawi, że ryterska podstawówka stanie się atrakcyjna i przyciągnie dzieci z ościennych gmin. To bardzo ważne, bo dziś na przykład jeśli chodzi o przedszkola gmina musi cały czas płacić innym samorządom, do których trafiają pociechy tutejszych mieszkańców. Klasa sportowa mogłaby ten ekonomiczny trend odwrócić – to inne samorządy musiałby przekazywać dotację oświatową do Rytra.

Zobacz też: Rytro ma nowego skarbnika. Poprzedniczkę odwołał wójt

Kulig podkreśla też znaczenie wychowawcze podobnej  klasy. – Większość dzieci, które uczęszczają do klas sportowych lub regularnie trenują jakiś sport, osiągają bardzo dobre wyniki w nauce – podkreśla Kulig. – Na co dzień są dobrze zorganizowane, bo muszą godzić treningi z nauką, obowiązkami domowymi i życiem prywatnym.

Dodatkowo uczą się współpracy w grupie co skutkuje tym, że potem, jako starsze osoby, świetnie sobie radzą w kontaktach z innymi. Co na to adresat interpelacji, czyli wójt Jan Kotarba?

- Również ja widzę taka potrzebę – mówi zdecydowanie, ale jako zorientowany w temacie realista zastrzega, że takie przedsięwzięcie wiązać się będzie z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla szkoły a tym samym dla gminy. Nie jest to sprawa, którą można załatwić z dnia na dzień. Przy czym nadmienia, że już pewne kroki w tej sprawie zostały podjęte a gmina już działa by – mimo mocno ograniczanych możliwości budżetowych – usportowić młodzież z terenu gminy.

- O postępach utworzenia klasy sportowej w naszej szkole będziemy informować na bieżąco szanowną Radę – podsumowuje wójt.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020