Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
12/05/2018 - 17:45

Rozmowy w szynobusie: Nie jest super, ale jedzie się w mniejszym ścisku

Od czwartku, po fali oburzenia mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny zwiększono częstotliwość kursowania bezpłatnego szynobusu z 30 do 40 kursów. Jest też pomysł, aby szynobus jeździł też na trasie Stary Sącz – Nowy Sącz. Władze Starego Sącza zgłaszają gotowość dopłacenia do takiego transportu.

Uruchomienie komunikacji szynobusowej na trasie Nowy Sącz – Stary Sącz zmniejszyłoby, i to znacznie korki, które tworzą się, od kilku dni m.in. w tym kierunku.

Pasażerów jeżdżących szynobusem na trasie Nowy Sącz –Centrum - Nowy Sącz-Chełmiec zapytaliśmy, czy są zadowoleni z korekty rozkładu jazdy pociągu.

- Nie mamy powodów do narzekań – mówią Marta Jacak z Zawady i Czesława Sowa, korzystające z pociągu. - Teraz jest już Ok. To rozwiązanie jest dobre. Pociąg szybko się przemieszcza i zaraz się jest po drugiej stronie Dunajca. Oczywiście lepszym rozwiązaniem byłaby kładka. Nie wiem, dlaczego wcześniej nie pomyślano o takim rozwiązaniu. W pierwszych dniach kursowania szynobusu, to naprawdę, zwłaszcza w godzinach szczytu trudno było nawet do niego wsiąść. Taki był tłok.

Jedna z pasażerek podsunęła także godny rozważenia pomysł, który mógłby przełożyć się na to, że po mieście przemieszczałoby się mniej samochodów.

- Obserwuję, że w większości samochodów, które wjeżdżają do Nowego Sącza podróżuje tylko kierowca. A może warto skrzyknąć się z danej miejscowości, czy ulicy. Cztery osoby jadące do pracy w tym samym kierunku mogą jechać jednym samochodem. W następnym dniu zabierze kolejny sąsiad.

Nadzieję, że sytuacja wcześniej, czy później się unormuje ma także mieszkanka Limanowej.

- Nie chcę tylko, by powtórzyła mi się sytuacja sprzed kilku dni - mówi Irena Konarska z Limanowej. - Dotarłam na przystanek kolejowy Nowy Sącz-Chełmiec z Limanowej. – Zobaczyłam koniec szynobus, który odjeżdżał. Musiałam czekać pół godziny, aż pociąg wróci. Potem też jechało mi się z walizką mało komfortowo, bo w pociągu był ścisk. Mam nadzieję, że po tych poprawkach w rozkładzie jazdy coś zmieni się na lepsze. Życzyłabym sobie, aby ten szynobus kursował częściej nie tylko w godzinach szczytu, ale także przez cały dzień. Musimy mieść świadomość, że za chwilę zaczną się wakacje. Zobaczymy, co wtedy będzie się działo. Szkoda, że nie pomyślano o kładce pieszej przez Dunajec. To rozwiązałoby jakoś sytuację.

Tadeusz Sabadasz, mieszkaniec Małej Wsi wsiadł do wagonu, w którym można transportować rowery.

- Nie jest tak prosto – przyznaje pan Tadeusz – Trzeba liczyć, że ktoś pomoże wciągnąć do przedziału rower. Jestem już osobą starszą. Może młodzi nie mają z tym problemu. Są to dopiero początki kursowania szynobusu. Może to jakoś się unormuje? Musimy się do tych utrudnień i niedogodności przyzwyczaić. Most jest ważny. Nigdy nie obeszło się podczas realizacji takich dużych inwestycji bez utrudnień. Można się przecież dostosować. To już kolejna moja podróż szynobusem. Teraz jest komfort, w stosunku do pierwszej przejażdżki tym pociągiem.

Z dołożonych kursów w godzinach szczytu cieszy się inna pasażerka pociągu.

- Fajnie, że zwiększono częstotliwość kursowania szynobusu w godzinach szczytu. – stwierdza Iwona Banach-Frączek, mieszkanka Nowego Sącza. – To na pewno poprawi sytuację i rozładuje tłok. Cieszymy się, bo władze Nowego Sącza bardzo szybko zareagowały na sygnały mieszkańców. Dziękujemy też policji, która stoi na rondzie przy Obwodnicy Północnej i na rondzie przy wyjeździe ze Starego Sącza i reguluje tam ruch. Musimy do takiej a nie innej sytuacji się przyzwyczaić i wykazać odrobiną cierpliwości. Musimy być dobrej myśli. Za pół roku będziemy się cieszyć z nowego mostu.

Inna pasażerka uważa, że choć szynobus jeździ częściej w godzinach szczytu, to między godz. 7, a 8 kursy powinny odbywać się, co kwadrans.

- Szynobusem w godzinach szczytu jadą ludzie do pracy, a także dzieci i młodzież do szkoły – stwierdza kobieta.

IM [email protected], ES [email protected] Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020