Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
28/08/2018 - 14:55

Rowerzysto: zamiast straszyć klepaniem w tyłek, sprawdź czy możesz tędy jechać

Kto może korzystać ze ścieżki wzdłuż Kamienicy w pobliżu MOSiR-u? Dlaczego mieszkańcy Nowego Sącza o to w ogóle pytają? Ano pytają, bo choć tras dla rowerzystów przybywa, to miejsc do spacerów z wózkiem ubywa. Bo na trasy dla jednośladów pieszych nie wpuszczają, ale za to rowerzyści jadą chodnikami nawet tam, gdzie mają swoje ścieżki. Ale do rzeczy.

- Udaliśmy się na pobliską ścieżkę spacerową wzdłuż Kamienicy. Weszliśmy na nią od strony ulicy Krańcowej, aby przejść do mostu wiszącego. Mały tuptał grzecznie koło mnie, a na widok nadjeżdżającego roweru obejmował moją nogę. Mniej więcej na wysokości gotowego, lecz wciąż zamkniętego Parku Rekreacji w nasz wózek (synek wtedy w nim siedział) wjechał młody rowerzysta. Przeprosił i pomknął dalej – opisuje swoje doświadczenia ze wspomnianej ścieżki wzdłuż Kamienicy nasza Czytelniczka.

Kobieta poszła dalej po czym znów się zatrzymała, bo musiała poprawić czapeczkę dziecku.

Zobacz też: Czy jest nadzieja na ścieżkę turystyczną nad Kamienicą?

- I wtedy usłyszałam pisk hamulców, a kolejny rowerzysta huknął na mnie: „Ale by było! Kto wypina tego wina!". Zabrakło mi języka w gębie. Pan - niezadowolony, że kobita przeszkodziła mu w szybkiej jeździe - był już daleko – obrazuje niemiły incydent zaznaczając, że do końca spaceru minęło ją jeszcze kilku rowerzystów.

- Kilka miesięcy temu straż miejsca przegoniła nas z wału nad Dunajcem, informując, ze teraz jest to ścieżka rowerowa i nie wolno z niej korzystać spacerowiczom. Może ze ścieżką nad Kamienicą też trzeba zrobić porządek? Dla kogo ona jest? – dopytuje poirytowana.

Zobacz też: Ścieżka rowerowa wzdłuż Dunajca bije rekordy popularności. Jest jedno „ale”...

W tym wypadku nie musimy z nikim się konsultować. Dlaczego? Bo wyjaśniano to już wielokrotnie na łamach wielu mediów. Ścieżka wzdłuż Kamienicy, którą opisuje pani Alina wcale do pieszo-rowerowych nie należy. Nie raz, nie dwa komentując podobne niemiłe spotkania z rowerzystami urzędnicy informowali – dla rowerzystów w tym rejonie wytyczone są dwa przejazdy – po drugiej stronie rzeki wzdłuż ulicy Jana Kilińskiego i z drugiej strony - wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej.

Droga, z której korzystała kobieta z dzieckiem jest dla pieszych i jeśli nawet jedzie tędy jakiś rowerzysta – chociaż nie powinien – to on powinien ustąpić miejsca pozostałym a o zachowaniu elementarnych zasad kultury nawet nie wspominamy..

Jednocześnie przyznajemy, że być może przyda się jakieś dodatkowe oznakowanie tego szlaku, bo po oddaniu do użytku wspomnianego już Parku Rekreacji ruch tu się zrobi zdecydowanie większy. Prośbę w tej sprawie przekażemy do Miejskiego Zarządu Dróg.

Bezkolizyjna trasa dla biegaczy, pieszych i rowerzystów wzdłuż Kamienicy ma powstać od kładki na MOSiR, ale będzie biegła po obu stronach rzeki, ale w zupełnie przeciwnym kierunku, na odcinku do mostu na wys. skrzyżowania ul. Wiśniowieckiego z Al. Piłsudskiego. 

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Google MapsDziękujemy za przesłanie błędu