Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
25/03/2019 - 13:00

Robert Ślusarek w debacie o przyszłości: jak do tego wykorzystać przeszłość

Czy kluczem do przyszłości i sukcesu Sądecczyzny może być przeszłość? Tak, za sprawą Góry Zyndrama i odkrytej przez archeologów pradawnej osady, którą należałoby zrekonstruować. To mógłby być absolutnie niepowtarzalny, markowy produkt turystyczny. To przekonanie powoli staje się coraz bardziej powszechne. Dyrektor sądeckiego muzeum Robert Ślusarek idzie o krok dalej i mówi o archeologicznym skansenie.

- Dyskusja o przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny była bardzo interesująca, szczególnie w kontekście archeologicznych odkryć na górze Zyndrama, które budzą teraz ogromne zainteresowanie nie tylko w środowiskach naukowych, ale także tych, zajmujących się ochroną zabytków - mówi dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Czytaj też Kozłowski, Handzel, Dziedzina o przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny

Przypomnijmy, że wójt Łącka Jan Dziedzina podkreślał podczas debaty, że region potrzebuje dobrego i wyjątkowego produktu turystycznego, którym właśnie mogłaby się stać zrekonstruowana, pradawna osada.

Czytaj też Zdarzy się cud w Maszkowicach? Turystyczny hit i superrobota dla Romów [WIDEO]

Ten pogląd podziela dyrektor sądeckiego muzeum, ale jak dodaje, do każdego turystycznego produktu trzeba dotrzeć, a to nie jest możliwe bez dobrego skomunikowania regionu z resztą kraju.  

- Mamy się czym pochwalić. To nie tylko Góra Zyndrama. Można mówić w ogóle o systemie grodów na Sądecczyźnie. Najlepiej utworzyć tutaj taki swoisty skansen archeologiczny na miarę miejsc znanych choćby z Grecji - dodaje dr Ślusarek.

[email protected]  fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)