Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
12/04/2021 - 11:40

Rewolucja na dworcu PKP w Starym Sączu na liście rezerwowej

Mamy dla pasażerów korzystających z dworca PKP w Starym Sączu dobrą i złą wiadomość a w roli głównej bezpieczne przejście dla pieszych, którzy z dworca chcą się przedostać do centrum pielgrzymowania.

Rewolucja na dworcu PKP w Starym Sączu na liście rezerwowej

Zobacz też: Zbudują kolejne rowerowe kilometry i udogodnienia w Starym Sączu

Już kilka miesięcy temu radny Sławomir Szczepaniak apelował do władz gminy Stary Sącz, by te formalnie zwróciły się do właściciela dworca o to, by przy jego modernizacji uwzględniono budowę wspominanego wyżej przejścia. O tym, jak jest ono potrzebne najlepiej było widać podczas Światowych Dni Młodzieży. Wtedy utworzono przejście prowizoryczne, na torach, z którego korzystały całe rzesze pielgrzymów. Tyle, że wtedy nad ich bezpieczeństwem czuwali sokiści. Potem prowizorka została wyłączona z użytku, bo sokistów już nie było.

Szczepaniak uważa, że przy tak ogromnym zainteresowaniu turystyką religijną, samym diecezjalnym centrum pielgrzymowania i ołtarzem papieskim konieczna jest budowa przejścia z prawdziwego zdarzenia – nadziemnego, w formie wiaduktu lub podziemnego, w formie tunelu pod torami – w zależności od możliwości technicznych. Radny stoi na stanowisku, że prace trzeba zsynchronizować z modernizacją dworca – będzie taniej i sprawniej dla wszystkich.

Właścicielem dworców jest spółka PKP i jej komentarz w zakresie samej inwestycji dworcowej przedstawiliśmy ostatnio szczegółowo w informacji Co z szumnie zapowiadanymi remontami dworców PKP w Dolinie Popradu?

Rzecznik poinformował nas, że - Modernizacje budynków dworców kolejowych w Dolinie Popradu nie obejmują modernizacji/budowy/przebudowy infrastruktury stacyjnej, czyli peronów, torowisk, przejść podziemnych, kładek nadziemnych nad torami, a swoim zakresem obejmują budynki dworców kolejowych i ich najbliższe otoczenie. Modernizacje czy przebudowy stacji, czyli peronów, torowisk, przejść podziemnych, kładek nadziemnych, czy przejść naziemnych w poziomie torów realizuje PKP PLK S.A. Dlatego pytania o plany w tym zakresie proszę kierować właśnie do tej spółki.

Dziś mamy też już odpowiedź Polskich Linii Kolejowych. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają dostępność podróżnych na stacjach i przystankach. Na stacji Stary Sącz również rozważane są prace, ułatwiające komunikację i dostęp do peronów. Modernizacja stacji i budowa przejścia podziemnego ujęta jest obecnie na liście rezerwowej Programu Przystankowego – poinformowała nas w imieniu spółki rzecznik z Krakowa Dorota Szalacha.

Czyli szansa na budowę przejścia jest, ale nie wiadomo czy powstanie ono w trakcie remontu dworca. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Google Street View)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020