Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
05/11/2019 - 11:30

To referendalna wojenka czy Łomnicy-Zdrój rzeczywiście przepadną pieniądze?

Czy burmistrz Piwnicznej Zdroju Dariusz Chorużyk słusznie straszy mieszkańców Łomnicy-Zdroju wizją utraty funduszu sołeckiego na 2019 i mityguje sołtysa do działania? Czy może sprawa ma głębsze podłoże, bo sołtys poparł inicjatywę referendalną zmierzającą do odwołania Chorużyka?

- Drodzy Mieszkańcy Łomnicy Zdroju, informuję, że w ramach funduszu sołeckiego na rok 2019 dla wsi, do dnia dzisiejszego nie wykorzystano przyznanej kwoty blisko 20 tys. zł. Wasz sołtys do tej pory nie zrealizował dwóch zadań tj.: 1. remont dróg gminnych na terenie Łomnicy Zdroju - Kąty na kwotę 10 tys. zł, 2. remont dróg gminnych - uzupełnienie kruszywem kwota 9679,60 zł A można by już było jeździć po wyremontowanych drogach... Proszę Was o mobilizację sołtysa - taki wpis umieścił na swoim oficjalnym profilu na Facebooku burmistrz Dariusz Chorużyk, który równocześnie ponagla sołtysa oficjalnym pismem.

Zobacz też: Łomnica-Zdrój: Młodzi za własną kasę budują sobie tutaj raj na ziemi [WIDEO]

W gminie niemal natychmiast gruchnęło, że to początek referendalnej przepychanki, bo gospodarz Łomnicy-Zdroju popiera otwarcie referendalną inicjatywę. Jak jest w rzeczywistości?

Łukasz Jarzębak Sołtys Łomnicy-Zdroju do zdania burmistrza podchodzi z dużym dystansem. Od wielu lat - on sam sołtysem jest już drugą kadencję – w gminie Piwniczna-Zdrój obowiązuje zasada, że faktury za wykonanie prac w ramach funduszu sołeckiego sołtys musi dostarczyć do urzędu do 11 grudnia. Remont drogi gminnej w przywołanych przez Chorużyka Kątach i proces uzupełniania ubytków w nawierzchni w innych miejscach na terenie sołectwa cały czas trwa. Prace prowadzą prywatne firmy, z którymi Jarzębak współpracuje od kilku lat, firmy, które do tej pory nie zawiodły a są w cenach bardziej konkurencyjne od Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, z którym sołtys współpracował na początku swojej działalności. - Roboty będą skończone na czas, a faktury wystawione w wyżej wymienionym terminie - zapewnia sołtys.

Fundusz sołecki Łomnicy-Zdroju na 2019 rok wynosił niespełna 40 tysięcy. Połowa tej kwoty już jest rozliczona. To dlaczego te dwie wskazane przez burmistrza inwestycje drogowe realizowane są dopiero teraz? Sołtys tłumaczy: sołectwo od wielu lat część środków „zamraża” na koniec roku, bo nigdy nie wiadomo, czy nie wyjdą jakieś pilniejsze, nagłe potrzeby, na które pieniądze po prostu trzeba będzie przesunąć. To zapobiegliwość uznana przez mieszkańców Łomnicy, która absolutnie nie ma wpływu na rzetelność czy gospodarność w realizacji budżetu sołeckiego. W sprawie referendum Jarzębak głosu medialnie zabierać nie zamierza, choć swoje zdanie na ten temat ma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu