Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
20/04/2023 - 16:05

Ręce opadają. Oszuści znowu ruszyli do akcji. Ludzie się łapią na ten przekręt bardzo na czasie

To już zmasowany atak oszustów. Ostatnio „w modzie” jest podszywanie się pod urzędnika ZUS lub skarbówki. Ale specjaliści od wyłudzania pieniędzy są zawsze na czasie. Na fali pogoni za rządowymi dotacjami na docieplenie domów czy wymianę węglowych pieców na gazowe, wyczuli łatwy zarobek i podszywają się pod fikcyjnych kontrolerów.

Tak się oszukuje na Czyste Powietrze

W sezonie na PIT-y podszywają się pod urzędników skarbówki. Czyżby jednak ten pomysł już się zdewaluował? Ostatnio łowią ofiary na rządowy program Czyste Powietrze.

Na fali pogoni za rządowymi dotacjami na docieplenie domów czy wymianę węglowych pieców na gazowe, wyczuli łatwy zarobek i podszywają się pod  fachowców, którzy  oferują montaż ekologicznego pieca,  pod warunkiem przesłania dofinansowania bezpośrednio na ich rachunek bankowy.

I tu powinna nam się zapalić czerwona lampka – ostrzega Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Są też nieuczciwi pośrednicy, którzy grożą utratą dofinansowania w przypadku zamontowania innego niż polecane przez nich urządzenia.

Są i tacy, którzy oferują płatne usługi związane ze sporządzaniem wniosków do programu Czyste Powietrze. Zdarza się, że oszuści podają się za pracowników samorządu lub funduszu i  próbują przeprowadzać “kontrole”, wyłudzając przy okazji dane osobowe swoich ofiar.

To tylko niektóre pułapki, jakie czyhają na naiwnych. Oszuści są kreatywni i stosują coraz to nowsze sztuczki.

Jak nie dać się na nie złapać?

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminy zapewniają wyłącznie bezpłatną pomoc we wnioskowaniu o dotację Czyste Powietrze! Jeśli ktoś podaje się za reprezentanta, partnera czy pracownika tych instytucji i domaga się zapłaty za konsultację lub złożenie wniosku, mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy!
  • Instytucje publiczne zajmujące się programem Czyste Powietrze nigdy nie wysyłają swoich przedstawicieli i pracowników “w teren”, by namawiali mieszkańców do skorzystania z dotacji.
  • W przypadku, gdy jakakolwiek osoba podaje się za pracownika lub partnera NFOŚiGW, WFOŚiGW czy gminy, koniecznie potwierdźmy ten fakt, kontaktując się z odpowiednim organem.
  • NFOŚiGW, WFOŚIGW czy gminy nigdy nie udzielają rekomendacji w zakresie wyboru firm świadczących usługi, na które można otrzymać dotację Czyste Powietrze. Jeśli wykonawca powołuje się na “współpracę” czy “partnerstwo” z NFOŚiGW lub innego typu podmiotami publicznymi, wprowadza Was w błąd!
  • Ewentualne kontrole dotyczące realizacji programu Czyste Powietrze są zawsze wcześniej poprzedzone kontaktem telefonicznym lub mailowym, w celu umówienia dogodnego terminu. Próby wejścia na posesję pod pretekstem kontroli z Czystego Powietrza bez wcześniejszego kontaktu, należy traktować jako nieupoważnione.
  • Środki z dotacji Czyste Powietrze nie muszą trafiać bezpośrednio na konto wykonawcy. Taką sytuację przewiduje jedynie wnioskowanie o dofinansowanie Czyste Powietrze z prefinansowaniem – skorzystanie z tej opcji nie jest jednak obowiązkowe. ([email protected]) fot.jmMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu