Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
26/03/2019 - 16:15

Ratusz szykuje się na kryzys. Już wiadomo, ile sądeckich szkół chce strajkować

I wszystko jasne. Sądeccy związkowcy z ZNP znają już wyniki strajkowego referendum. Tylko w czterech spośród dwudziestu dziewięciu placówek, nauczyciele byli przeciw. I co teraz? Co z egzaminami gimnazjalnymi i ósmoklasisty? Co z dziećmi, których rodzice nie będą mogli zaprowadzić do szkoły?

Które sądeckie szkoły opowiedziały się w referendum za strajkiem? Na to pytanie Irena Żak,  szefowa miejskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego nie odpowiada.

- Nie będziemy podawać listy placówek. Mogę jedynie powiedzieć, że tylko w czterech spośród dwudziestu dziewięciu szkół, w których są nasi związkowcy, nauczyciele byli przeciw.

Co teraz? Na razie negocjacje strony związkowej i rządowej zakończyły się fiaskiem. Mają być kontynuowane pierwszego kwietnia. Jeśli nie będzie porozumienia, 8 kwietnia ma się rozpocząć strajk. To oznacza, że protest może się zbiec z zaplanowanymi na 10, 11 i 12 kwietnia egzaminami dla gimnazjalistów,  a 15, 16 i 17 kwietnia – egzaminami dla ósmoklasistów. Z kolei 6 maja mają się rozpocząć matury.

Czytaj też Chcą 1000 złotych podwyżki. Jaka jest prawda o zarobkach sądeckich nauczycieli?

Czy sądecki urząd miasta, któremu podlegają placówki oświatowe jest gotowy na taki czarny scenariusz? Kto w czasie strajku nauczycieli zajmie się opieką nad uczniami? Czy dyrektorzy szkół skompletują komisje egzaminacyjne? Te pytania skierowaliśmy do władz miejskiego magistratu?

- Mogę przekazać na razie informację, że 26 marca wiceprezydent Magdalena Majka rozmawiała z Ireną Żak, prezes ZNP w Nowym Sączu, która poinformowała, że we wszystkich sądeckich szkołach wynik referendum wyniósł ponad 50 procent, co oznacza, że więcej niż połowa uczestników referendum opowiedziała się za strajkiem – informuje Monika Zagórowska z biura prasowego sądeckiego urzędu miasta. - O tym, jaka będzie forma strajku w poszczególnych szkołach, o ile nie dojdzie do porozumienia z rządem, będą decydować komitety strajkowe od rana 8 kwietnia.

- Irena Żak, dodaje Zagórowska, przekazała też informację, że sądecki oddział ZNP podjął decyzję o nieprzeprowadzaniu strajku – pomimo pozytywnego wyniku referendum – w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Zespole Szkół Specjalnych.

W związku z planowanym przez nauczycieli strajkiem prezydent Ludomir Handzel powołał zespół do spraw nadzorowania sytuacji organizacyjnej przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto.

Przewodniczącą zespołu jest wiceprezydent Magdalena Majka. W jego skład weszli Małgorzata Belska, dyrektor wydziału edukacji, Krzysztof Setlak, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego,  szefujący wydziałowi sportu i turystyki Tomasz Baliczek, odpowiedzialny za komunikację społeczną Marcin Poręba, Aleksandra Ślusarek, dyrektor Zespołu Świetlic Środowiskowych w Nowym Sączu i Milenia Małecka-Rogal, dyrektor sądeckiego Pałacu Młodzieży, a także Ryszard Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

>

- Do zadań Zespołu należeć będzie przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto , w czasie prowadzenia akcji strajkowej przez nauczycieli, a także podejmowanie działań skierowanych do rodziców, wychowanków i uczniów, łagodzących skutki strajku, w tym działań informacyjnych – wyjaśnia biuro prasowe sądeckiego magistratu. - Zespół powołany przez prezydenta na bieżąco będzie się przygotowywał do tej sytuacji.

[email protected] fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu