Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
07/01/2022 - 18:00

Rachunki za gaz spędzają sen z powiek dyrektorom szpitali

Dyrektorzy szpitali, bazujących na ogrzewaniu gazem, raczej nie śpią spokojnie. Jego ceny rosną niebotycznie i widać to już w kwotach znajdujących się w rachunkach do zapłaty. Ceny energii elektrycznej też nie dają uspokojenia. W nieco lepszej sytuacji są te lecznice, których budynki nie są ogrzewane gazem, albo jest on wykorzystywany w mniejszych ilościach. Do tych należy na przykład Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach.

Jak się okazuje, gorlicki szpital nie używa do ogrzania budynków gazu. W lecznicy pracują zainstalowane kilka lat temu dwa duże kotły na biomasę.

- Palimy w nich zrębką drzewną - mówi Marian Świerz, dyrektor szpitala w Gorlicach. – O tyle nasza sytuacja jest inna niż na przykład szpitali, które mają ogrzewanie gazowe.

Zaznacza jednak, że i w przypadku surowca, który gorlicki szpital kupuje, by pracowały szpitalne kotły jego cena jest większa. Zrębka drzewna zdrożała o pięćdziesiąt procent.

Dyrektor gorlickiej lecznicy przyznaje, że system ogrzewania szpitalnych budynków na biomasę się sprawdza i jest z niego zadowolony.

- Owszem, używamy również gazu między innymi do wytwarzania pary, która jest wykorzystywana w szpitalu do potrzeb centralnej sterylizacji – dodaje nasz rozmówca. – Jednak są to jego niewielkie ilości.

Zapytaliśmy naszego rozmówcę, co z rachunkami za prąd? Wiadomo, że cena energii elektrycznej nie stoi w miejscu. I wyższe opłaty za prąd widać już na rachunkach, które trafiają do odbiorców, a jednym z nich są właśnie szpitale. One są znaczącymi jej odbiorcami.

- Ceny energii elektrycznej wzrosły istotnie, ale nie mam przed sobą w tej chwili rachunków – mówi szef gorlickiego szpitala. – I, jak sądzę będą one jeszcze wyższe. Pytanie jest takie: o ile procent?

Od kilku tygodni ceny gazu i energii elektrycznej rosną niebotycznie między innymi dla przedsiębiorstw, a za takie – przez dostawców – uważane są również szpitale.

Ale szpitale miałyby być objęte preferencyjnymi taryfami za gaz. Tak przewiduje m.in. projekt ustawy przygotowany przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Chodzi o rozwiązania dla miejsc, dla których podwyżki cen gazu są najbardziej dotkliwe np. spółdzielni mieszkaniowych oraz instytucji publicznych – szpitali, szkół, domów pomocy społecznej, przedszkoli

[email protected], fot. DSz.

Dziękujemy za przesłanie błędu