Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
18/10/2021 - 16:30

Puszczą tiry Doliną Popradu czy nie? Ministerstwo odpowiada wójtowi Rytra

Wójt Rytra Jan Kotarba otrzymał właśnie z Ministerstwa Infrastruktury odpowiedź na wątpliwości radnych i mieszkańców w sprawie uruchomienia tranzytu tirów w Dolinie Popradu. Jakie będą konsekwencje przebudowy DK 75 w formule proponowanej przez GDDKiA?

Zacznijmy od tego, że radni i wójt Jan Kotarba w pełnej rozciągłości zgadzają się z mieszkańcami, że uruchomienie tranzytu dla tirów w oparciu o przejście graniczne Piwniczna-Zdrój – Mniszek nad Popradem będzie dla całej okolicy prawdziwą katastrofą. Jednocześnie samorządowcy doskonale zdają sobie sprawę, że odstąpienie od modernizacji krajówki też do niczego dobrego nie doprowadzi. Tylko przy takiej inwestycji można bowiem na przykład zagwarantować chodnik dla sołectwa Obłazy Ryterskie i bezpieczne przejścia dla pieszych.

Nowoczesna droga będzie też bodźcem do rozwoju turystyki, ale jedynie pod warunkiem, że uda się uniknąć nadmiernej ilości aut ciężarowych. Czy te dwie kwestie uda się pogodzić? Poniżej zamieszkamy stanowisko Ministerstwa Infrastruktury. I co tu dużo kryć, mieszkańcy na jednoznaczną deklarację zablokowania tirów liczyć nie mogą.

Zobacz też: Jest „obsuwa” przy budowie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju. Co się dzieje?

- Na wstępie podkreślam, że resort infrastruktury nie planuje stworzenia nowego tranzytowego korytarza transportowego biegnącego drogą krajową nr 87 ani na drodze krajowej nr 75. Warto też zauważyć, iż w przypadku dróg publicznych w Polsce nie można mówić o wytyczaniu korytarzy tranzytowych, a przez to ograniczanie poruszania się samochodów o nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t, co wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 21 marca 2019 r – pisze w odpowiedzi do ryterskich radnych i wójta Jana Kotarby Agnieszka Krupa zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury.

- Odnosząc się do korytarzy transportowych czy też tranzytowych, informuję, że kwestię tę należy rozważać biorąc pod uwagę Transeuropejską Sieć Transportową TEN-T będącą instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych – informuje dalej Krupa, która przypomina jednocześnie, że obecnie na granicy polskosłowackiej funkcjonują trzy połączenia w Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T: Zwardoń (droga ekspresowa S1) – Skalite (autostrada D3), Chyżne (droga krajowa / droga ekspresowa nr 7) – Trstena (droga I/59/droga ekspresowa R3) oraz Barwinek (droga krajowa/droga ekspresowa nr 19) – Vysny Komarnik (droga I/21/droga ekspresowa R4).

- Ani strona polska ani słowacka nie planują innych polskosłowackich połączeń transportowych o dużej przepustowości. Modernizacja dróg w regionie nowosądeckim wynika z postulatów lokalnych środowisk gospodarczych – podkreśla urzędniczka.

Zobacz też: Komisja Europejska zajmie się tranzytem tirów w Dolinie Popradu

- Odnosząc się do drogi krajowej nr 87 Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój, informuję, że przewidziano jej rozbudowę/przebudowę. W 2018 roku zakończono realizację zadania pn. Przebudowa DK 87 na odc. Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój, obejmującego kompleksowe prace (w tym dostosowanie do nośności 11,5 t/oś, zgodnie z wymogami dla sieci dróg krajowych). Do realizacji skierowano także drugi etap tej inwestycji, tj. zadanie pn. Rozbudowa DK 87 na odc. Nowy Sącz - Piwniczna Zdrój, obejmujące roboty wraz ze wzmocnieniem nawierzchni do nośności 11,5 t/oś – odpowiada Krupa na wątpliwości mieszkańców Rytra a tym samym całej Doliny Popradu.

Puszczą tiry Doliną Popradu czy nie? Ministerstwo odpowiada wójtowi Rytra

- Aktualnie inwestycja ta jest na etapie przygotowania dokumentacji. Efektem realizacji dwóch powyższych, komplementarnych zadań, będzie całościowe wzmocnienie i przebudowa DK 87 od km 7+000 do km 25+087. Uzupełnieniem tej inwestycji będzie budowa obwodnicy Piwnicznej w ciągu drogi krajowej nr 87, która znalazła się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2020-2030.

- Należy również pamiętać, że na terytorium Słowacji, z uwagi na zły stan techniczny drogi I kategorii nr 68, będącej kontynuacją DK87, wprowadzono na granicy oznakowanie ograniczające ruch do 7,5 t, zmienione później na 12 t. Przewiduję się, że Słowacka Dyrekcja Dróg będzie w przyszłości remontowała swoją drogę, by doprowadzić jej stan do odpowiednich parametrów i wówczas ograniczenia tonażu zostaną usunięte. Taki scenariusz może spowodować zwiększony ruch ciężki na odcinku drogi krajowej nr 87 do Nowego Sącza. Bez planowanych i realizowanych przez resort infrastruktury inwestycji może doprowadzić to do znacznych uciążliwości dla lokalnych mieszkańców w przypadku zaniechania działań na drodze krajowej nr 87. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu