Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
24/05/2022 - 08:45

Przewodnik po kulturze Czarnych Górali wyniósł go do wyjątkowej nagrody

Górale Nadpopradzcy, zwani także Góralami Czarnymi to ludzie silni z charakterem, znający i ceniący swoją wartość. To o nich – mieszkańcach Piwnicznej Zdroju, Rytra, Głębokiego, Kosarzysk, Łomnicy, Młodowa, Obłazów Ryterskich, Roztoki Ryterskiej i Suchej Strugi, jest ta monografia - „Kultura ludowa Górali Nadpopradzkich”, wydana pod redakcją dr Katarzyny Ceklarz i Joanny Hołdy.

Publikacja, na którą składają się artykuły kilkunastu autorów została uhonorowana w tym roku Nagrodą im ks. prof. Bolesława Kumora za 2021 rok w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Jest to już 9 tom z serii „Kultura ludowa górali”, obejmującej opracowania monograficzne kultury ludowej poszczególnych grup góralskich na terenie Polski. O nagrodzonej publikacji rozmawiamy z redaktor prowadzącą dr Katarzyną Ceklarz, etnolożką, socjolożką, starszą wykładowczynią Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Witold Kaliński z Wierchomli Wielkiej, prezes Towarzystwa Literackiego im. C. K. Norwida w Nowym Sączu, wygłaszający laudację na temat książki powiedział: „jest to monografia o naukowym zakroju, imponująca bogactwem, wnikliwością, obrazująca niegdysiejsze życie Czarnych Górali…” Chyba nic dodać nic ująć. Zgodzi się pani z tym?

Cieszę się, że nasz trud został dostrzeżony. Do takiego efektu dążyliśmy całym zespołem autorskim i redakcyjnym. Założeniem serii jest tworzenie naukowych monografii etnograficzno-historycznych, obejmujących wszystkie góralskie regiony w polskich Karpatach. Nagrodzona monografia liczy (wraz z dodatkiem zawierającym m.in. lustracje, wykaz rzemieślników, bogatą bibliografię) prawie osiemset stron i jest pionierskim opracowaniem dla regionu Górali Nadpopradzkich.

Dlaczego był to do tej pory jeden z najsłabiej przebadanych regionów. Nikt wcześniej nie prowadził tam badań?

Badania były i są prowadzone od dawna. W dolinie Popradu działało i działa wielu wspaniałych naukowców oraz regionalistów. O tych z przeszłości Czytelnicy znajdą wyczerpujące informacje w książę, natomiast spośród współczesnych badaczy wielu pozytywnie  odpowiedziało na nasze zaproszenie i są oni autorami poszczególnych rozdziałów. Wspaniałym przykładem jest Wanda Łomnicka-Dulak czy Barbara Talar. Inni chętnie angażowali się w pomoc i konsultacje merytoryczną nie szczędząc nam swojego czasu. Mowa o: Monice Florek, Wojciechu Gruceli, Piotrze Kuligu, Piotrze Maślance, Barbarze Paluchowej, Bogdanie Potońcu, rodzinie Darka Rzeźnika… Wszystkim dziękujemy za pośrednictwem portalu Sądeczanin.info i miesięcznika „Sądeczanin” oraz we wstępie do książki.

Dwie wspaniałe etnolożki – pani i Joanna Hołda z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu czuwały nad redakcją tej publikacji, na którą złożyła się praca kilkunastu autorów: etnologów, etnomuzykologów, historyków, historyków sztuki i znawców tematu.

Udało się stworzyć zgrany zespół mający przed oczami wspólny cel! Pracowaliśmy nad tą monografią ponad trzy lata. Jej ukazanie się drukiem w 2021 roku jest zasługą autorów, redaktorów, ale również wydawcy – Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Ze strony prezesa PTTK Jerzego Kapłona mamy zawsze pełne wsparcie. Dzięki zaufaniu, którym nas obdarzył, mogłyśmy prowadzić prace nad książką według odpowiadającego nam rytmu, co zagwarantowało sukces.  Gorące podziękowania należą się także współredaktorce tej publikacji Joannie Hołdzie, która niestety nie mogła być obecna na uroczystej Gali. Jej wrodzone opanowanie, spokój ducha, a nade wszystko znakomita znajomość dziedzictwa kulturowego Nadpopradzia były na wagę złota. Słowa wdzięczności kieruję także w stronę członków Kapituły konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora. Nagroda utwierdziła nas w poczuciu, że wykonaliśmy dobrze swoje zadania. Zauważenie i docenienie książki przez członków Kapituły jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem.

Całą rozmowę można będzie przeczytać w czerwcowym numerze miesięcznika Sądeczanin. Zapraszamy do lektury.

[email protected], fot. Adrian Maraś.Dziękujemy za przesłanie błędu