Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
20/01/2024 - 11:25

Przeprowadzka strażackiej jednostki do nowej siedziby. Na Węgierską wrócą za dwa lata [ZDJĘCIA]

Część nowosądeckich strażaków, a konkretnie jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 2 Państwowej Straży Pożarnej, która przez wiele lat działała w siedzibie przy ul. Węgierskiej 188 przeniosła się do nowej siedziby na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ul. Wyspiańskiego 22. Strażacy przeprowadzą się do swojej nowej siedziby przy ulicy Węgierskiej za dwa lata.

Strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 już się przenieśli się z dotychczasowej siedziby przy ul. Węgierskiej, która nie spełniała już, niestety obowiązujących w XXI wieku wymogów do wynajmowanej od spółki MPK siedziby, która została wyremontowana i zmodernizowana pod ich potrzeby.

Jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 2 znajduje się teraz w jednym z budynków, należących do spółki MPK na terenie ich bazy. Całodobowe dyżury pełni tam dziewięcioosobowa załoga strażaków. W garażach na terenie bazy MPK znajdują się także strażackie samochody i inny sprzęt.

Dawna siedziba przy ul. Węgierskiej, w której mieściła się przez wiele lat jednostka ratowniczo-gaśnicza zostanie wyburzona, a na jej miejsce będzie wybudowany nowoczesny budynek dla wspomnianej jednostki oraz Wydziału Szkolenia Grup Specjalistycznych Szkoły Aspirantów w Krakowie. Inwestorem jest Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

- Plac budowy został już przekazany wykonawcy zadania – powiedział „Sądeczaninowi” st. bryg. Paweł Motyka, komendant miejski PSP w Nowym Sączu. – Lokum tymczasowe, do którego przeniosła się jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 2 na czas budowy nowego budynku znajduje się w bardzo dogodnym miejscu. O takie nam chodziło. Jest to druga część miasta, blisko ulicy Węgierskiej. Zostaliśmy w części przemysłowej miasta. Jest dogodna możliwość szybkiego wyjazdu do akcji ratowniczej.

Do dyspozycji sądeckich strażaków w wyremontowanej tymczasowej siedzibie na terenie bazy MPK jest część socjalna oraz duży garaż na cztery strażackie samochody (dwa gaśnicze, auto wykorzystywane w działaniach poszukiwawczo ratowniczych, między innymi do przewozu specjalnie szkolonych psów, samochód operacyjny), ale też jest miejsce na łódź oraz quad.

- Budowa nowego obiektu przy ul. Węgierskiej 188 ma potrwać prawie dwa lata – dodaje komendant Motyka. – Nowy budynek będzie spełniał standardy XXI wieku i będzie w nim więcej miejsca na nasz specjalistyczny sprzęt.

Koszt budowy nowej strażnicy przy ul. Węgierskiej to niecałe 30 mln złotych. Pieniądze pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Po rozstrzygnięciu przetargu na to zadanie okazało się jednak, że kwota, jaka była zabezpieczona na realizację tego zadania jest niewystarczająca. Cztery miliony złotych dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Prace wyburzeniowe starej strażackiej siedziby mają rozpocząć się w początkach lutego. Nowy budynek dla strażaków przy ul. Węgierskiej ma być gotowy do końca września 2025 roku.

Jednostka ratowniczo – gaśnicza nr 2 liczy 47 strażaków, w tym dwóch dowódców, którzy pełnią służbę zmianowo. W nowej siedzibie na terenie bazy MPK dyżuruje cały czas 9 strażaków.

([email protected], fot. print screen fb/Prezydent Ludomir Handzel/ RG), Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu