Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
19/05/2017 - 09:05

Prokuratura zajmie się wójciną Podegrodzia? Poseł Leśniak tropi darmowy transport na „Marsz Wolności”

Sądecki poseł PiS Józef Leśniak chce, żeby prokuratura wzięła pod lupę tych samorządowców, którzy - jak donosiły ogólnopolskie media - finansowali transport na organizowany przez PO majowy „Marsz Wolności”. Na czarna listę trafiła między innymi Małgorzata Gromala Wójt Gminy Podegrodzie.

Parlamentarzysta PiS już złożył do Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

- To doniesienie nie dotyczy gminy Podegrodzie, ale tego co się działo w samorządach w skali kraju. Podegrodzie było jednym z takich przypadków - tłumaczy w rozmowie z Sądeczaninem poseł Józef Leśniak. Zarzut to finansowanie transportu na marsz ze środków publicznych, czyli z kieszeni podatnika.

Przeczytaj też Wójt Gromala zawiezie nauczycieli na Marsz Wolności do Warszawy? Totalna bzdura

Jak tłumaczy parlamentarzysta PiS „w świetle dostępnych materiałów”, można mówić o trzydziestu takich przypadkach w skali całego kraju.

- Niektórzy samorządowcy, wśród nich byli i nie tylko wójtowie, ale także starostowie, stwierdzili, że przedstawiciele gmin pojechali na marsz w ramach  pełnienia obowiązków służbowych. Co to oznacza? Jeśli ktoś jedzie gdziekolwiek, w ramach służbowych obowiązków, można przypuszczać, że mógł za to pobierać wynagrodzenie - mówi Leśniak.

Przeczytaj też Józef Leśniak poprowadzi PiS do zwycięstwa w wyborach samorządowych?

Co pan ma na myśli mówiąc „w świetle dostępnych materiałów”? - pytamy?

- Składając zawiadomienie do prokuratury, oparłem się na medialnych doniesieniach.Pisały o tym portale polityce.pl i okopress. Od tego jest prokuratura, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. To prokuratura w kwestiach szczegółowych ma kompetencje i uprawnienia, żeby zadać pytania tym, których to może dotyczyć.

Jak tłumaczy poseł chodzi o wyjaśnienie przez prokuraturę czy nie został złamany artykuł 231 paragraf 1 kodeksu karnego, mówiący o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

- I tu można się podeprzeć przykładem Gminy Podegrodzia i e-mailami rozesłanymi do szkól na terenie gmin o darmowym transporcie na marsz - mówi poseł Leśniak.

Przypomnijmy, że wójt Gminy Podegrodzie Małgorzata Gromala w rozmowie Sądeczaninem stwierdziła, że stawiane jej zarzuty, które pojawiły się na łamach portalu polityce.pl są bzdurą.

- Gdyby dziennikarze dokładnie doczytali tego emaila, którego wysłała pracownica Urzędu Gminy Madzia Talar i jak pani też się pofatyguje i wejdzie na stronę Związku Gmin Wiejskich, to zobaczycie państwo, że taki email został skierowany do wszystkich burmistrzów i wójtów i prezydentów z prośbą o przekazanie informacji dalej do różnych środowisk, nauczycielskich między innymi - mówiła Gromala  

Agnieszka Michalik, fot. tekDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)