Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/03/2019 - 06:30

Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Sądeczanie sypią dziś głowy popiołem

Kościoły na Sądecczyźnie od rana zapełnili wierni, którzy w Środę Popielcową przyszli posypać głowy popiołem. To wezwanie do pokuty i dzień głębokiej refleksji nad współczesnym, zagonionym życiem. Niezależnie od tego co osiągniemy, kim jesteśmy i tak zamienimy się kiedyś w garść prochu. Warto o tym pamiętać. Choćby raz w roku.

Wierni Kościoła katolickiego rozpoczynają dziś 40-dniowy Wielki Post. Choć obchodzona dziś Środa Popielcowa nie zobowiązuje nikogo do uczestnictwa we mszy, to od samego rana kościoły na  Sądecczyźnie pełne są wiernych. Obrzęd posypania głów popiołem na początku Wielkiego Postu to znak pokuty. Sam popiół to natomiast symbol przemijania.

Czytaj też Nowe czasy, nowe grzechy? Współczesność wkradła się do konfesjonałów

- Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz – padają dziś słowa kapłana.

Podczas nabożeństwa organy grają jedynie pokutne pieśni, na ołtarzach nie ma kwiatów, a kolor szat liturgicznych jest fioletowy. Przez najbliższe sześć tygodni Kościół wzywa wiernych do postu, wyrzeczeń, żarliwej modlitwy, do czynienia dzieł miłosierdzia. Proponuje też człowiekowi, by wyciszył się dla otoczenia, a otworzył na Boga.  W ciągu czterdziestu dni Wielkiego Postu wierzący powstrzymają się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki, będą za to uczestniczyć z nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

Dzisiaj wszystkich wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Osoby między 18 a 60 rokiem życia mogą jeść jedynie trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.

Czytaj też Dlaczego sądeccy biznesmeni potrzebują Boga? Założyli własne duszpasterstwo

Warto wspomnieć, że na początku dwudziestu wielu  wieku, w Środę Popielcową, już po mszy, w domach i karczmach stawiano gar z żurem i śledzie, które miały zastąpić obfite jedzenie i były symbolem zaczynającego się postu. Szczególnie na wsi praktyka umartwiania się i poszczenia była szczególnie silna. Rezygnowało się  ze spożywania wszelkich tłuszczów zwierzęcych, nie jadało się  jajek, nie piło się mleka. Podstawowymi potrawami stawały się żur żytni, kapusta kiszona, śliwionka, czyli polewka z suszonych śliw, chleb i podpłomyki. We dworach z kolei zajadano się rybami. 

Okres Wielkiego Postu to również czas, w którym w parafiach organizowane są rekolekcje wielkopostne. Prześlij nam program rekolekcji na adres e-mail: [email protected] Opublikujemy go na łamach portalu Sądeczanin.

[email protected][email protected] Fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu