Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
12/04/2021 - 20:40

Pozytywna opinia komisji: prestiżowy tytuł dla Barbary Paluchowej

Komisja społeczna Rady Miejskiej w Piwnicznej Zdroju podczas dzisiejszego posiedzenia pozytywnie zaopiniowała nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój Barbarze Paluchowej, znanej piwniczańskiej poetce, malarce, dziennikarce, animatorce kultury i działaczce społecznej.

Czytaj także: Rozmowa dnia: niespodzianka Barbary Paluchowej, laureatki konkursu ks. B. Kumora

Teraz wszystko w głosach piwniczańskich radnych. Wszystko wskazuje na to, że decyzja o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu dla Barbary Paluchowej zapadnie na najbliższej sesji, która odbędzie się 22 kwietnia i będzie ona tylko formalnością.

Barbara Paluchowa jest ubiegłoroczną laureatka VIII Konkursu literackiego o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”. Jej publikacje były zgłaszane też w poprzednich edycjach tego prestiżowego konkursu.

Kto nie zna w Piwnicznej Zdroju, na Sądecczyźnie Barbary Paluchowej?

Jest to kobieta będąca tytanem pracy. To kobieta wielu talentów tych odkrytych i jeszcze nieodkrytych. Osobą, mogącą pochwalić się pokaźnym dorobkiem twórczym, w tym także literackim.

Choć nie urodziła się na ziemi czarnych górali właśnie z nią związana jest od kilku dekad. Poetka, malarka, fotografik, dziennikarz, animatorka kultury, działaczka społeczna.

Barbara Paluchowa urodziła się w Beskidzie Niskim, we wsi Kobylanka. Ukończyła krynickie Liceum Ogólnokształcące oraz krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 1969 roku wraz z mężem Jerzym, lekarzem pediatrą, zamieszkała w Piwnicznej Zdroju.

Jej pasją jest badanie dziejów piwniczańskich rodzin. Wiersze pisze w języku literackim i w gwarze pogórzańskiej i górali nadpopradzkich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich.

Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką piwniczańskich Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, kilkunastu edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i kilku międzynarodowych plenerów malarskich „Beskid pędzlem zapisany”.

Jest laureatką kilku nagród Grand Prix i głównych nagród w znaczących ogólnopolskich konkursach poetyckich. Otrzymała szereg oznaczeń, m.in. medal Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis, Nagrodę im. Władysława Orkana, Nagrodę II stopnia Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa. Złote Jabłko Sądeckie.

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020