Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
16/08/2017 - 20:40

Powstanie ośrodek zdrowia w Brzeznej? Pojawiają się utrudnienia!

Gmina Podegrodzie miała plan, aby samodzielnie pozyskać dofinansowanie w wysokości ok. 4 mln zł na budowę ośrodka zdrowia w Brzeznej. Po złożeniu już karty projektu okazało się jednak, że w regulaminie konkursu znalazł się pewien zapis, który umożliwiał to tylko podmiotom, mającym minimum roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Gmina Podegrodzie, zgodnie z wielokrotnie składanymi deklaracjami, rozpoczęła przygotowania do budowy Ośrodka Zdrowia w Brzeznej już w 2015 roku. Finałem wielomiesięcznych dyskusji i rozpatrywania różnych wariantów inwestycji, było zlecenie opracowania koncepcji funkcjonowania budynku wraz z zagospodarowaniem terenu. Miało to miejsce w styczniu 2016. Przewidywany koszt powstania nowego obiektu ośrodka zdrowia, apteki oraz zagospodarowania okolicy, zgodnie z kosztorysem inwestorskim został oszacowany na niemal 5 mln złotych - dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy.

Jak się okazało, w trakcie kompletowania pełnej dokumentacji inwestycji, natrafiono na pewien problem formalny.

- Gmina chciała samodzielnie pozyskać dofinansowanie w wysokości ok. 4 mln zł na budowę ośrodka w Brzeznej. Jednak po złożeniu karty projektu okazało się, że w regulaminie konkursu znalazł się zapis, który umożliwiał to tylko podmiotom, które mają minimum roczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dlatego Gmina Podegrodzie zaprosiła do współpracy, jako partnera do realizacji projektu NZOZ. Na potrzeby złożenia wniosku, przygotowanego przez pracowników Urzędu Gminy, gotowe do podpisania wstępne porozumienie dotyczące zasad współpracy - wynika z informacji.

Plan urzędników gminy się nie udał, bo po złożeniu wniosku NZOZ przedstawił kontrpropozycję zupełnie nowego, zdaniem władz Podegrodzia skrajnie niekorzystnego dla partnera porozumienia, które praktycznie prowadziło do przeniesienia własności działki i budynku na rzecz spółki niezależnej od gminy. Gmina Podegrodzie nie wyraziła na to zgody.

- Reasumując, NZOZ za pozyskane, w głównej mierze dzięki gminie, nieoprocentowane dofinansowanie, chciałaby to dofinansowanie rozliczyć w czynszu na dotychczasowym poziomie, a po zakończeniu umowy dzierżawy przejąć nieruchomość lub otrzymać od gminy zwrot nakładów, tych pochodzących z dofinansowania - dowiadujemy się w urzędzie.

Co zatem wydarzy się w tej, bardzo ważnej dla całej okolicy sprawie? Gmina ma zamiar postawić na swoim.

- Mając powyższe na uwadze, Urząd Gminy Podegrodzie informuje, że nie zamierza pozwolić na prywatyzację gminnej działki i budynku oraz dołoży wszelkich starań, żeby poziom opieki zdrowotnej mieszkańców gminy ulegał ciągłej poprawie - brzmi wyjaśnienie ze strony zgłaszających urzędników. Mieszkańcy muszą więc poczekać na rozwój sytuacji.

Michał Śmierciak (m.smierciak@sadeczanin.info) fot. Koncepcyjne Gmina PodegrodzieDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020