Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
13/03/2019 - 16:40

Powiało wielką Europą w małym Starym Sączu

Dwa kojarzące się ze Starym Sączem artystyczne przedsięwzięcia, Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura oraz festiwal Pannonica, zyskały europejska markę. Stało się tak za sprawą wyróżnienia przyznanego obu imprezom przez stowarzyszenie European Festivals Association, które ma swoją siedzibę w Brukseli. Co zyska na tym urokliwe miasteczko?

Już od wielu lat stowarzyszenie European Festivals Association (EFA) za pomocą specjalnego znaku "EFFE Label - Remarkable Arts festival wyróżnia wydarzenia kulturalne o szczególnym znaczeniu. Takie, które są otwarte na innowacje, na lokalną społeczność,  także dostrzegane ze względu na swoja rolę w międzynarodowym obiegu kultury. Znak przyznawany jest na dwa lata.

Czytaj też  Bonawentura to festiwal, który inspiruje do podróży

Teraz  mogą się nim pochwalić dwie znane na całą Polskę imprezy - Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura i festiwalu Pannonica. Obydwa artystyczne przedsięwzięcia są organizowane przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Z listy wyróżnionych festiwali jasno wynika, że nieduży Stary Sącz ze swoimi dwoma docenionymi wydarzeniami znajduje się w liczącej tylko dziewięciu  członków, a więc niezwykle ekskluzywnej, lidze polskich miast i gmin, które mają dwa i więcej nagrodzone festiwale. Oprócz Starego Sącza  są to Kraków, Warszawa, Gdańsk, Toruń, Łódź, Wrocław, Gorzów Wlkp. i Lublin – mówi dyrektor Centrum Wojciech Knapik, który podkreśla, że  wysokiej jakości działalność kulturalna jest ważnym czynnikiem ekonomicznym.

- To przeliczalna wartość, która przynosi prestiż i jest nieodłącznym elementem marketingu konkretnego miejsca. W efekcie składa się na przewagę konkurencyjną, którą się ma, albo której się nie ma w dzisiejszej turystyce - dodaje Knapik.

Czytaj też Barcice w czołówce kulturalnej Polski! Pannonica nagrodzona prestiżowym laurem

Pannonica  i Bonawentura zostały włączone do europejskiej sieci festiwali kulturalnych. Zyskały też wsparcie promocyjno-marketingowe, przysługujące wyróżnionym wydarzeniom.  Przedstawiciele Starosądeckiego Centrum Kultury zostali zaproszeni do udziału w Arts Festivals Summit 2019 w Lizbonie, który odbędzie się w kwietniu.

[email protected]  fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)