Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
04/10/2018 - 20:45

Ponowny pochówek gen. Bronisława Pierackiego. Znamy program uroczystości

Zaledwie kilka dni pozostało do ponownego, czwartego już pochówku szczątków gen. Bronisława Wilhelma Pierackiego. Generał spocznie 14 października na historycznym i pierwotnym miejscu, na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.

Mauzoleum jest już przygotowane. Uroczystość ponownego pochówku gen. Pierackiego została objęta patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

O przeniesienie zwłok generała Pierackiego na Stary Cmentarz apelowały już od dawna różne organizacje patriotyczne, a prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak przychylił się do tych próśb. Ideą, która przyświeca ponownemu pochówkowi generała jest przywrócenie tej wybitnej postaci, symbolowi polskiej walki o wolność, należnego miejsca w historii miasta.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 mszą świętą w Bazylice Kolegiackiej św. Małgorzaty, następnie kondukt żałobny przejdzie ulicami: Wyszyńskiego, przez Rynek, Jagiellońską, Mickiewicza do Alei Wolności, gdzie trumna ze szczątkami generała spocznie w mauzoleum.

Po tym wydarzeniu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica "Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918r.", wmurowana w budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, który powstał jako Dom Strzelecki im. Bronisława Pierackiego. 

Opr. IM. Fot. IM., żródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu