Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
23/03/2017 - 07:45

Pomagają synkowi koleżanki. Studenci PWSZ dla Kajtka

7 kwietnia 2016 r. w Auli Budynku Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu, o godz. 15.30 odbędzie się organizowany przez Koło Naukowe Promocji Zdrowia wykład, koncert i kiermasz charytatywny dla chorego Kajtka. Organizatorzy chcą pomóc rodzinie zebrać potrzebne na leczenie dziecka fundusze. Mama chłopca jest studentką Instytutu Zdrowia.

Uśmiechnięta buzia 4-letniego chłopca nie zdradza ogromnej tragedii jaką na co dzień przeżywa on i jego mama. Kajtuś, którego ulubionym zajęciem jest pomaganie mamie i babci w kuchni, każdego dnia zmaga się ze śmiertelnie niebezpiecznym wrogiem – glejakiem rdzenia kręgowego.

Początki choroby Kajtka sięgają 2013 roku, kiedy trafił on do szpitala w Krośnie. Wykonane wówczas badanie tomograficzne głowy nie wykazało nieprawidłowości, jednak niepokój lekarzy budziła zaciśnięta pięść dziecka oraz przykurcz szyi, któremu towarzyszył ból. Dziecko zostało skierowane do Rzeszowa, gdzie wykonany został rezonans rdzenia kręgowego, który  potwierdził obecność guza w odcinku szyjnym C2 do C5. Wówczas mama usłyszała słowa brzmiące jak wyrok – Kajtkowi zostało kilka miesięcy życia… Lekarze wysłali Kajtka do Warszawy nakreślając wizję leczenia – operacji nie będzie, jedynie chemioterapia. Ciągle jednak powtarzali, by rodzice nie robili sobie większych nadziei. Jakby problemów było mało, Kajtek po drodze złapał zapalenie płuc…

Chłopiec trafił do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie jeden z lekarzy zdecydował się podjąć operacji, mimo że w ryzyko wliczone było najgorsze… Zdesperowana mama uznając, że nie ma nic do stracenia wyraziła zgodę na operację, po której Kajtek miał paraliż prawej połowy ciała, którego następstwem był niedowład ręki i nogi. W szpitalu otrzymali pomoc rehabilitanta, jednak po opuszczeniu placówki, dzięki wielomiesięcznej interwencji mamy dziecka została przywrócona sprawność obydwu kończyn.

Po dwóch tygodniach spędzonych na neurochirurgii, chłopiec został przeniesiony na onkologię, gdzie założono mu wkłucie centralne. Chemioterapia, której poddano Kajtka trwała rok i wydawało się, że najgorsze już za chłopcem.

Niestety,  przeprowadzony kontrolnie rezonans wykazał, że u chłopca od nowa pojawił się guz. Chłopiec na nowo trafił do szpitala, gdzie ponownie założono mu wkłucie centralne i od marca 2016 roku nadal kontynuowana jest chemioterapia.

Wykonane ponownie badanie rezonansem magnetycznym w lutym 2017 roku nadal nie wskazuje na poprawę stanu chłopca i konieczne będzie kontynuowanie terapii.

Życie tego 4-letniego chłopca znacznie odbiega od tego, jakim żyją jego rówieśnicy. Choroba zmusza go do codwutygodniowych wyjazdów do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie poddawany jest ciężkim zabiegom związanych z chemioterapią. Każdego dnia chłopiec zmaga się z wieloma obciążającymi jego malutki organizm zabiegami. Ogromnej siły i determinacji w walce z chorobą mogą mu pozazdrościć nawet dorośli.

Kajtka samotnie wychowuje mama, która może liczyć na pomoc jedynie swojej mamy. Hania na co dzień studiuje pielęgniarstwo, ponieważ sama chciałaby nieść pomoc innym, którzy są w sytuacji podobnej do niej. Młodej mamy nie stać na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, pomimo pomocy ze strony fundacji oraz zasiłku pielęgnacyjnego, który otrzymuje na leczenie chłopca. Kajtek wymaga pomocy pedagoga, logopedy i rehabilitanta, którzy wspólnie pracują nad powrotem do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej.

Studiujący z Hanią, samotną mamą Kajtka, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej postanowili wesprzeć ją w zmaganiach z chorobą syna, czego efektem jest organizowany 7 kwietnia 2017 koncert charytatywny, który odbędzie się w auli Biblioteki PWSZ w Nowym Sączu. W planie koncertu przewidziany jest kiermasz wielkanocny oraz występy grup tanecznych i muzycznych, które poprzedzone będą wykładem dr hab. n. med.. Joanny Bonior pt. „Helicobater pylori – szybko i na temat”. Studenci głęboko wierzą, że pieniądze zebrane podczas tego wydarzenia pomogą chłopcu wrócić do zdrowia.

Studenci z Koła Promocji Zdrowia działającego w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu serdecznie zapraszają wszystkich, którzy chcieliby pomóc Kajtkowi. Podczas koncertu organizowana będzie zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie chłopca, które co miesiąc pochłania ogromne koszty, których rodzina nie jest w stanie sama pokryć.

(KB)Dziękujemy za przesłanie błędu