Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
23/05/2019 - 07:45

Pogotowie przeciwpowodziowe w Sączu: ściana deszczu, rzeki i potoki się podnoszą

Prognozy synoptyków sprawdzają się co do joty. W Nowym Sączu znowu bardzo intensywnie pada. Z nieba leje się dosłownie ściana deszczu. Potok Łubinka i inne mniejsze na terenie miasta oraz rzeki: Dunajec i Kamienica, niestety się podnoszą.


Od północy ze środy na czwartek sądeccy strażacy interweniowali siedemnaście razy, ruszając na pomoc ludziom, których domy i budynki zalewała woda spływająca po stokach. - Berset, Łabowa, Kamianna, Grybów... - zaczyna wyliczać dyżurny oficer straży... Najgorzej było w gminie Grybów i okolicach Krynicy. Na szczęście w powiecie nowosądeckim nie wylał jeszcze żaden z wezbranych  potoków ani żadna z rzek.

Jak dowiedzieliśmy się w środę w  Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym służby pełnią całodobowy dyżur, znowu zaczął przybierać potok Łubinka. O północy poziom wody w tym cieku wynosił 255 cm (stan ostrzegawczy - 300 cm).

Przybiera także rzeka Kamienica. Obecnie jej poziom to 163 cm (stan ostrzegawczy  - 200 cm). Stan Dunajca wynosi 144 cm (stan ostrzegawczy 250 cm). Podnosi się też woda w mniejszych potoczkach na terenie miasta m.in. w: Dąbrówce i Łączniku.

- Odbieramy więcej telefonów od mieszkańców, którzy pytają o worki - mówi dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. - Sytuację monitorujemy na bieżąco. Przypomnijmy, że od wczoraj, od godz. 10 obowiązuje w Nowym Sączu pogotowie przeciwpowodziowe.

Na wypadek sytuacji kryzysowej podajemy numery alarmowe

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego:
tel. 18 44 86 681, (czynny całą dobę)
tel. 18 443 57 02,  (czynny całą dobę)

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)