Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
06/02/2024 - 16:25

Podpisz petycje! Kierowcy karani na potęgę za ułamki sekund. Czas działać!

Ten scenariusz powtarza się każdego dnia. Kolejni kierowcy są karani mandatami za ułamki sekund przejazdu na czerwonym świetle na sądeckim rondzie Solidarności. Wszystko przez zdradliwą zieloną strzałkę. Pora na poprawę tej sytuacji! Przygotowaliśmy dwie petycje - do prezydenta Ludomira Handzla oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Każdy może je podpisać.

  • Petycję do ITD możecie podpisać TUTAJ
  • Petycję do prezydenta Nowego Sącza możecie podpisać TUTAJ

Mandaty na rondzie Solidarności w Nowym Sączu

Jeszcze kilka miesięcy temu chyba nikt się nie spodziewał, że system Red Light, który został zamontowany na rondzie Solidarności w Nowym Sączu będzie wzbudzał takie kontrowersje. Obecnie to jeden z najgłośniejszych tematów w mieście. Liczba mandatów, które zostały tutaj wystawione będzie niedługo liczona w dziesiątkach tysięcy. 

Oczywiście, poza przypadkami oczywistymi, w których kierowcy przejadą na czerwonym świetle lub nie zatrzymają się przed zieloną strzałką, wielu mieszkańców Sądecczyzny karanych jest także za coś innego.

Chodzi o przypadki, w których dojeżdżają do świateł i znajdują się na pasie do skrętu w prawo. Zielona strzałka, umożliwiająca warunkowy skręt się świeci, więc się zatrzymują. Kiedy ruszają, to niemal w tym samym momencie strzałka gaśnie. Za sygnalizator wjeżdżają już zatem przy świetle czerwonym, ale czas jego świecenia liczony jest w milisekundach. Nie mieli szans zareagować, na coś, co wydarzyło się w przeciągu 0,5 czy 0,8 sekundy. Za tego typu wykroczenie otrzymują 500 zł mandatu i 15 punktów karnych. Więcej o sprawie TUTAJ.

Przez ostatnie tygodnie kontaktowały się w tej sprawie z naszą redakcją dziesiątki sądeczan. Pod artykułami były również setki komentarzy. Poszkodowana jest naprawdę ogromna grup mieszkańców naszego regionu. Nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. Pora na realne działania!

Petycje w sprawie ronda Solidarności

Przygotowaliśmy dwie petycje. Jedna adresowana jest do Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) z prośbą o zmianę sposobu naliczania mandatów oraz anulowanie tych, które wystawione zostały za ułamki sekund w momencie, gdy zgasła zielona strzałka.

Druga petycja kierowana jest do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Dotyczy zmiany sposobu działania strzałki poprzez chociażby dodanie do niej licznika, który określałby czas jej świecenia lub innych mechanizmów informujących o tym, kiedy zgaśnie. 

Każdy, kto tylko uważa, że powinien to zrobić, może je podpisać. Oczywiście dane, które są wymagane, a więc adres mailowy i numer telefonu nie będą publicznie widoczne. Po wypełnieniu pól z podpisem nie zapomnijcie wszystkiego potwierdzić w wiadomości, którą dostaniecie na skrzynkę mailową. Petycje przygotowane zostały w formie online. Na podpisy czekamy do 13 lutego (wtorek).

  • Petycję do ITD możecie podpisać TUTAJ
  • Petycję do prezydenta Nowego Sącza możecie podpisać TUTAJ

O wszystkich zmianach na rondzie będziemy na bieżąco informowali na naszym portalu. ([email protected], fot.: Rafał Gajewski)Dziękujemy za przesłanie błędu