Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
06/02/2024 - 18:40

Podpisz petycję do ITD. Chcemy zmiany! Dość mandatów na rondzie w Nowym Sączu!

Liczba mandatów wystawionych na rondzie Solidarności w Nowym Sączu przez Inspekcję Transportu Drogowego jest ogromna. Wiele z nich naliczanych jest za ułamki sekund przejazdu na czerwonym świetle, kiedy zgaśnie zielona strzałka. Przygotowaliśmy petycję z prośbą o zmianę sposobu działania i anulowanie tego typu mandatów. Każdy może ją podpisać!

Petycję możesz podpisać TUTAJ

Treść Petycji:

Szanowni Państwo,

System Red Light, który został zamontowany na rondzie Solidarności w Nowym Sączu przez Inspekcję Transportu Drogowego, sprawił, że każdego miesiąca wystawiane są tysiące mandatów. Poza sytuacjami oczywistymi, w których kierowcy przejadą na czerwonym świetle lub nie zatrzymają się przed zieloną strzałką, wielu mieszkańców Sądecczyzny karanych jest także za coś innego.

Chodzi o przypadki, w których dojeżdżają do świateł i znajdują się na pasie do skrętu w prawo. Zielona strzałka, umożliwiająca warunkowy skręt się świeci, więc się zatrzymują. Kiedy ruszają, to niemal w tym samym momencie strzałka gaśnie. Za sygnalizator wjeżdżają już zatem przy świetle czerwonym, ale czas jego świecenia liczony jest w milisekundach. Nie mają szans zareagować, na coś, co wydarzyło się w przeciągu 0,5 czy 0,8 sekundy. Za tego typu wykroczenie otrzymują 500 zł mandatu i 15 punktów karnych.

Jako mieszkańcy Nowego Sącza zwracamy się z prośbą o zmianę systemu naliczania mandatów. Zaznaczamy, że naszym celem w żaden sposób nie jest ochrona osób, które łamią przepisy drogowe. Uważamy jednak, że stawianie ich na równi z tymi, którzy chcąc jeździć prawidłowo, zatrzymali się i wjechali za sygnalizator o ułamek sekundy za późno, bo w tym samym momencie zgasła strzałka, nie jest stosowne do sytuacji.  

Kierowcy nie są w stanie przewidzieć, kiedy strzałka przestanie świecić. Ułamki sekund to czas, w którym jakakolwiek reakcja jest wykluczona. 500 zł i 15 punktów karnych, to wyrok, jak dla piratów drogowych, którymi takie osoby z pewnością nie są. Ich naliczanie jest przez wielu mieszkańców nazywane wręcz “maszynką do zarabiania pieniędzy” oraz niszczy zaufanie do instytucji państwowych. 

Prosimy, aby mandaty, w sytuacjach, kiedy strzałka zgaśnie były naliczane od 2 sekund. Dajmy czas kierowcy na odpowiednią reakcję! Żaden z nich nie ma na celu świadomego złamania przepisów drogowych.

Jednocześnie prosimy, aby wszystkie mandaty, które do tej pory były wystawione w opisywanych przypadkach, zostały anulowane.

Liczymy na zrozumienie naszych uwag i przychylne nastawienie do rozwiązania tej sytuacji.

Mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych gmin

Petycję możesz podpisać TUTAJ

Petycję do prezydenta Nowego Sącza znajdziecie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu