Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
31/10/2021 - 17:50

Podlewanie kwiatów, mycie auta, a nawet pranie. Co można zrobić z deszczówką?

Każdy Polak codziennie zużywa średnio 150 litrów wody. Od 20 do 40 litrów codziennie wykorzystujemy na spłukiwanie toalety, a na pranie nawet do 100 litrów wody. Z powodu zmian klimatycznych coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie wody opadowej. Podpowiadamy co można zrobić z deszczówką.

Zbieranie deszczówki jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dzięki gromadzeniu wody opadowej i wykorzystywanie jej w naszym gospodarstwie domowym dbamy o planetę i nie wyczerpujemy zasobów naturalnych. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w ciągu kilku minut za pomocą systemu rynnowego można zebrać kilkaset litrów wody (w zależności od powierzchni dachu).

Deszczówka ma świetne właściwości jeśli jest gromadzona w czystym środowisku. Jest miękka, kwaśna, nie zawiera magnezu i wapnia. Zmywanie naczyń, pranie czy kąpanie się pochłania najwięcej wody, a każdy kolejny litr to kolejne złotówki do rachunku. Szacuje się, że pełna wanna to nawet 140 litrów wody.

Dzięki gromadzeniu i ponownym wykorzystywaniu wód opadowych możemy zadbać o nasz domowy budżet. Przefiltrowaną wodę ze specjalnej instalacji można wykorzystać ponownie nie tylko w ogrodzie, ale i w domu – przede wszystkim do prania (miękka woda korzystniej działa na ubrania) i spłukiwania WC.

Instalacje specjalnych zbiorników wraz z filtrami i pompą to koszt około 10 tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, aby pojemniki zakopane w ziemi były podłączona do instalacji zasilającej w wodę miejską, aby w razie wypadku lub braku wody opadowej móc wykorzystać wodę z wodociągów. Na zakup i montaż takiego systemu można pozyskać dofinansowanie. Takie rozwiązanie pozwali nam zaoszczędzić nawet 50 procent wody z wodociągów, co oznacza, że zapłacimy dużo mniej za rachunki.

Równie skutecznym sposobem gromadzenia deszczówki jest zakopanie w ziemi, lub przystawienie do rynny beczki lub większego pojemnika. Taką wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu czy umycia samochodu. Według specjalistów, nieprzefiltrowana deszczówka jest dużo lepsza dla roślin niż woda z kranu.

Deszczówka nie nadaje się do spożywania. Woda, która nie spełnia wymogów wody pitnej może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. – Jakość wody deszczowej zależy głównie od stopnia zanieczyszczenia powietrz w rejonie, w jakim mieszkamy oraz od konstrukcji i rodzaju pokrycia dachu domu - ostrzega Andrzej Szandomirski z portalu muratordom.pl.

Najbardziej korzystne do gromadzenia deszczówki będą dachy spadziste i pokryte dachówką ceramiczną. Materiały bitumiczne czy blaszane mogą barwić wodę lub zanieczyścić ją metalami ciężkimi. Zdaniem specjalisty, nie wolno zbierać wody z dachów pokrytymi płytami azbestowo-cementowymi.

Przeczytaj również pierwszy odcinek cyklu „Eko-Sądeczanin”: Do którego pojemnika wrzucasz karton po mleku? Największe błędy segregacji

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „EKO SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego.

Opracowanie: Sylwia Siwulska, zdjęcie ilustracyjne: Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu