Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
18/05/2019 - 06:00

Podhalańczycy wracają do Nowego Sącza: zaważyła jednomyślność

To wspaniały sukces. Starania społeczności Sądecczyzny o przywrócenie regionowi jednostki Wojska Polskiego przyniosły efekt. O tym, co oznacza dla Nowego Sącza tworzenie w naszym mieście batalionu piechoty górskiej, rozmawiamy z wicepremier Beatą Szydło.


Decyzja o utworzeniu w Nowym Sączu batalionu piechoty górskiej wieńczy starania społeczności Sądecczyzny.  O przywrócenie miastu i regionowi regularnej jednostki wojskowej starali się niemal wszyscy…
- Do Kancelarii Premiera zaprosiłam kilkudziesięciu przedstawicieli Ziemi Sądeckiej: samorządowców, duchownych, działaczy społecznych. Tych, którzy najbardziej angażowali się w tę sprawę. Chciałam, aby minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił swoją decyzję w ich obecności. Bardzo się cieszę, bo to ogromny sukces. Przede wszystkim mieszkańców ziemi sądeckiej i SKT „Sądeczanin”, właśnie to stowarzyszenie zainicjowało cały proces przywracania wojska Nowemu Sączowi. Podziękowania należą się także sejmikowi województwa, który - dzięki marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu - podjął stosowną uchwałę. Kilkanaście miesięcy zbierania podpisów pod apelem poparcia przyniosło efekty. Minister Mariusz Błaszczak ogłosił tę decyzję, która jest dobrą wiadomością nie tylko dla Nowego Sącza, dla Małopolski, ale i dla całej Polski, bo wzmacniamy bezpieczeństwo naszego kraju. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo militarne. Żołnierze będą braki udział choćby w akcjach ratowniczych np. w czasie klęsk żywiołowych.


Pani też odegrała dużą rolę w tym sukcesie. Pomysł przywrócenia wojska Sądecczyźnie był pani znany niemal od początku.
- Byłam o tym informowana jeszcze jako premier, później wielokrotnie rozmawialiśmy o projekcie. Z początkiem roku, podczas Zjazdu Sądeczan, przyjmowałam imponujące 30 tysięcy podpisów zebranych pod apelem o przywrócenie wojska regionowi. Dzięki tak powszechnemu poparciu udało się nam rzecz doprowadzić do końca.

Te 30 tysięcy podpisów robi ogromne wrażenie. Czego to - pani zdaniem - dowód?
- Na pewno ogromnego patriotyzmu i przywiązania do pięknych tradycji. O tym najlepiej świadczy opowieść wnuka generała, Jerzego Gizy, który przemawiał w Kancelarii Premiera. Ale zapewne wiele osób zdaje sobie też sprawę, że dla Nowego Sącza jednostka wojskowa to duży impuls rozwojowy, jej obecność to także większe bezpieczeństwo i prestiż.

Wiele osób chętnie powita wojsko w Nowym Sączu również z praktycznych względów. Bo to przecież poszukiwany pracodawca i solidny płatnik. Większość młodych ludzi zainteresowanych armią wolałoby służyć tam, gdzie mieszkają…
- Nowa jednostka będzie tworzona od początku, więc rzeczywiście batalion piechoty górskiej może się stać szansą dla wielu młodych ludzi na realizowanie swych pasji i ambicji. Jednostka ma liczyć prawie 400 żołnierzy. Co więcej, jednostka wojskowa tworzy miejsca pracy również na zewnątrz.

Kiedy batalion może się pojawić w Nowym Sączu?
- Sądzę, że prace będą postępowały szybko. Już teraz podpisane zostało porozumienie ze strażą graniczną, która będzie udostępniała część swoich obiektów. Prace ruszają i już niebawem będziemy się cieszyli obecnością  podhalańczyków w Nowym Sączu.

O jednostkę wojskową zabiegały samorządy gmin, powiatów, województwa, organizacje i indywidualni sądeczanie. A także rząd. Rzadko się pewnie zdarza taka jednomyślność…
- To rzeczywiście ewenement, by wszyscy, ponad istniejącymi podziałami partyjnymi i politycznymi, zdołali zaleźć ideę, wartą wsparcia i tak energicznie włączyli się w jej realizację. Dzięki temu skala sukcesu jest ogromna, a samorządowcom naprawdę wiele zawdzięczamy. Bo właśnie taka jednomyślność była jednym z powodów, by pozytywnie odpowiedzieć na tę inicjatywę.

Rozmawiał: [email protected]

Polskie siły zbrojne wracają do Nowego Sącza!
Elitarny batalion piechoty górskiej będzie stacjonował w Nowym Sączu - zapowiedziała dziś wicepremier Beata Szydło i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jednostka zostanie stworzona od podstaw!


Dziękujemy za przesłanie błędu