Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
30/08/2019 - 12:10

Podegrodzie: wałęsające się psy zagrażają dzieciom! Gmina zrobi z tym porządek?

Podegrodzie nie jest w tej materii wyjątkiem – cały czas jest tu problem z psami wałęsającymi się bez właściwego nadzoru. Dziś władze gminy apelują – psy mają być na smyczy, bo zagrażają dzieciom. O co chodzi?

Wójt gminy Stanisław Banach cały czas liczy na to, że w końcu wprowadzony zostanie ustawowo przymus czipowania psów, tak by dane o ich właścicielach zebrane były w jednej bazie. Dlaczego to takie ważne? Bo na wsiach znacznie częściej niż w miastach właściciele pozwalają psom wałęsać się całkowicie bez nadzoru. Czym to skutkuje? Zazwyczaj nie sterylizowane rozmnażają się bez kontroli a dodatkowo zagrażają realnie mieszkańcom. Widok psa obszczekującego bezkarnie na przykład dzieci jest codziennością. I nigdy nie wiadomo czy skończy się na szczekaniu, czy pogryzieniu.

Za trzy dni zaczyna się nowy rok szkolny a władze gminy już dziś apelują: - Wałęsające się i plątające psy stwarzają zagrożenie w szczególności dla dzieci, które od września wracają do szkół – dzieci boją się napotkanych zwierząt po drodze. Przypominamy o obowiązkach ciążących na właścicielach czworonogów wynikających z ustawy z dnia 21.08.1997r. o ochronie zwierząt – brzmi fragment oficjalnego komunikatu.

Zobacz też: Podegrodzie: zmiana rozkładu kursów MPK i nowa linia nr 39 - Rogi

- Zwierzęciu na posesji należy zapewnić odpowiedni nadzór, by nie mogło ono jej opuścić. Poza terenem posesji czy ogrodzenia psy mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która zdolna jest do kontroli zachowania zwierzęcia i prowadzenia go na smyczy – podkreślają urzędnicy.

Przypomnijmy. Odławianiem bezpańskich lub właśnie wałęsających się psów na terenie gminy Podegrodzie zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej a potem czworonogi – jeśli właściciel się nie znajdzie albo nie ma chętnych do adopcji – trafiają do schroniska do Tarnowa. Za każdy miesiąc przechowywania tu psa gmina płaci aż ok. 2 tysięcy złotych! Rocznie pobyt pojedynczego psa w schronisku to aż 24 tysiące złotych, które trzeba wyłożyć z budżetu gminy.

Jeśli pies stworzy zagrożenie dla człowieka, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)