Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/03/2021 - 17:15

Podegrodzie: uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych. Msza za nich i ich rodziny

Rodziny uczciły mszą świętą pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia – żołnierzy wyklętych, synów gminy Podegrodzie i Łącko, a także z całego powiatu nowosądeckiego. Sądecczyzna o nich pamiętała, pamięta i będzie pamiętać. Nabożeństwo zostało odprawione w kościele parafialnym w Podegrodziu.

O żołnierzach wyklętych pamięta też i ich rodzinach dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie gen. bryg. Dariusz Lewandowski, który z okazji tej mszy przesłał na ręce Marka Uszko, prezesa Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej" okolicznościowy adres. Stowarzyszenie to zaangażowało się organizację tej mszy.

Przypomnijmy, że Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej, której szefuje prezes Marek Uszko doprowadziła do odsłonięcia w 2019 roku tablic upamiętniających 194 żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich na Baszcie Kowalskiej w Nowym Sączu. Również ci społecznicy zaangażowali się w akcję mającą na celu zebranie środków na odtworzenie zaginionego sztandaru tej formacji.

Czytaj także: Uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny (WIDEO)

Właśnie tacy ludzie jak działacze tego stowarzyszenia – prezes Marek Uszko, wiceprezes Leszek Konstanty i inni poparli inicjatywę prezesa SKT Sądeczanin Zygmunta Berdychowskiego, który przekonywał, że w Nowym Sączu znów powinna stacjonować jednostka wojskowa, nawiązująca do tradycji przedwojennego 1 pułku strzelców podhalańskich. Pod takim wnioskiem podpisało się wówczas 30 tysięcy Sądeczan, dzięki czemu w maju 2019 roku udało się ją przywrócić. 

Działaczy Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” nie mogło też zabraknąć podczas uroczystej mszy, odprawionej w kościele parafialnym w Podegrodziu w intencji bohaterów antykomunistycznego podziemia po 1945 roku i rodzin żołnierzy wyklętych z gmin Podegrodzie i Łącko.

Msze Świętą odprawił syn ziemi podegrodzkiej O. Piotr Waśko z Zakonu Werbistów. Misjonarz, który został postrzelony pełniąc posługę misyjną w Papui Nowej Gwinei przebywa obecnie na urlopie zdrowotnym.

- Ludzie niezłomni zwani również żołnierzami wyklętymi to ludzie, którzy pochodzili z różnych klas społecznych, posiadali różne wykształcenie, ale łączyła ich idea wolności – mówił podczas kazania O. Waśko. – Idea Polski, jaka pamiętali ich dziadowie, ojcowie. Chcieli, aby Polska wciąż była mocna, silna, odnowiona po czasach okupacji niemieckiej. Rzeczywistość okazała się bardziej trudna. Oni wierzyli, że kiedy przyjdzie nowa władza to Polska będzie mogła się rozwijać. Wierzyli, że brat nie będzie występował przeciw bratu, że Polak nie będzie Polakowi wrogiem. Okazało się, że było inaczej. Bo tak, jak w każdym narodzie znajdą się tacy którzy uciskają swoich bliskich. Wielu, którzy się nie poddali doświadczyło tego cierpienia.

Czytaj także: Nasi Podhalańczycy 6 sierpnia obchodzili swoje święto

- Bohaterowie antykomunistycznego podziemia – żołnierze wyklęci, członkowie podziemia niepodległościowego walczyli o Polskę, jakiej możemy doświadczać. Swoje cierpienie ofiarowali dla swoich dzieci i wnuków – dodał kapłan. - Nie poddali się.

czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu