Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
16/07/2019 - 07:50

Podegrodzie: rusza remont przydrożnych kapliczek. Których?

Gmina Podegrodzie może poszczycić się wyjątkową ilością kapliczek przydrożnych. W najbliższym czasie dwie z nich odzyskają swój dawny blask. Chodzi o kaplice w Chochorowicach i Gostwicy.

Remont pierwszego obiektu w Chochorowicach (fot. wyżej) oszacowano na prawie 9 tysięcy złotych z czego 5 tys. pochodzi z dofinansowania, które gmina otrzymała z województwa. Świetność kapliczce z Gostwicy ma być przywrócona już za wyższą cenę, bo za ponad 11 tys. zł. I w tym wypadku gminie udało się zabezpieczyć dofinansowanie z województwa, które wynosi 5 tys. zł.

Zobacz też: Podegrodzie: ile gmina zarobi na pogrzebach?

Przy okazji warto zaznaczyć, że w Chochorowicach jest też słynna Kaplica Trójcy Świętej, która została wybudowania w 1880 roku ze środków fundacji Stanisława Mordarskiego. W 2008 roku stan techniczny tego miejsca był tak opłakany, że ratowali ją w czynie społecznym sami mieszkańcy. O wyjątkowości tej kapliczki przesądza jej konstrukcja z ośmiokątną wieżyczką  zwieńczoną krzyżem i ołtarz z kolumnami z aniołami po których bokach symetrycznie stoją figury apostołów. W centrum ołtarza jest głowa Chrystusa strzeżona przez głowy aniołów. Wyjątkowego klimatu wnętrzu nadają obrazu ludowe na ścianach i inskrypcja „Któryś za nas cierpiał Rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”.

Jeśli chodzi o Gostwicę, to kapliczek przydrożnych jest tu bardzo dużo m.in. dla tego, że wieś ta należała do św. Kingi a potem do klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Jest tu nawet, na „Wapielni” źródełko im. Św. Kingi, które podobno ma właściwości uzdrawiające. 

ES [email protected] Fot.: UG w PodegrodziuDziękujemy za przesłanie błędu