Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
16/03/2017 - 09:50

Po co sala gimnastyczna i cały ten program? Mieszkańcy Starego Sącza debatowali o rewitalizacji

Bardzo wiele opinii i pomysłów pojawiło się podczas wczorajszej (15 marca) debaty publicznej dotyczącej rewitalizacji części miasta i gminy Stary Sącz. W sali narad Urzędu Miejskiego spotkali się burmistrzowie, radni, sołtysi, przewodniczący osiedli, przedstawiciele organizacji pozarządowych i sami mieszkańcy.

Przypomnijmy, że rewitalizacji poddane będą obszary Barcic, Barcic Dolnych, Gołkowic Dolnych oraz osiedla Śródmieście, a także tak zwany teren pokolejowy. Dla tych właśnie obszarów przygotowano projekty, na których realizację środki będzie można pozyskać z funduszy europejskich i krajowych.

Mieszkańcy, którzy pojawili się wczoraj na debacie, wyrazili obawę, czy tereny nie objęte programem rewitalizacji, będą mogły liczyć na inwestycje tak bardzo potrzebne jak na przykład budowa kanalizacji.  

- Program rewitalizacji jest programem do pozyskiwania funduszy. Oczywiście  potrzeby są wszędzie i dlatego równolegle pracujemy nad innymi inwestycjami –uspokajał burmistrz Jacek Lelek.

Pojawiły się także głosy, że liczba projektów jest mało konkretna i nie przeznaczona dla poprawy życia mieszkańców. Emocje wzbudził nawet pomysł budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu.

Po co komu hala gimnastyczna? – pytał  jeden z uczestników spotkania. – Nie mamy przecież żadnych sukcesów sportowych.

- Nasze dwie pełnowymiarowe sale są maksymalnie oblegane. Rodzice muszą wozić dzieci na treningi do Łącka, Rytra czy Nowego Sącza – odpowiadał burmistrz. – Sala jest potrzebna i to nie podlega dyskusji – uciął krótko.

Kwestia rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1, która także pojawiła się w programie, zostanie jednak odłożona w czasie.

- Nowa reforma oświaty sprawia, że w Starym Sączu będą dwie szkoły podstawowe, a więc rozbudowa jednej z nich nie ma dziś sensu. Chyba, że za kilka lat odczujemy znaczne efekty 500 plus – dodał burmistrz.

Podczas spotkania jego uczestnicy mieli możliwość zgłaszania własnych uwag i pomysłów do programu. Nauczyciel historii – Andrzej Nicpoński podkreślał jak ważna jest otwartość samorządu na przedsiębiorców. Złożył także propozycję bezpłatnego parkingu na rynku - przynajmniej przez pierwszą godzinę.

- Rynek sam się nie obroni, bo konkuruje z dużymi sieciówkami. Nikt nie zatrzyma się w centrum Starego Sącza, po to tylko żeby kupić chleb, gdy za te kilka minut musi zapłacić – mówił.

Jakie jeszcze propozycje pojawiają się w Programie Rewitalizacja Miasta i Gminy Stary Sącz?

Modernizacja i rozbudowa Centrum Kultury i Sztuki im Ady Sari w Starym Sączu na potrzeby działalności i edukacji kulturalnej oraz animowania aktywności społecznej mieszkańców

Przebudowa i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Barcicach wraz z infrastrukturą techniczną (siłownia na świeżym powietrzu, edukacyjna ścieżka rowerowa)

Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców obszaru rewitalizacji

Zagospodarowanie terenu pokolejowego na cele kulturalne , społeczne i rekreacyjne

Utworzenie kompleksu rekreacyjno-sportowego na działce gminnej przy Osiedlu „Stokrotka” w Gołkowicach Dolnych

Zainicjowanie działań wspierających mieszkańców „kolonii józefińskiej” w Gołkowicach w szczególności w zakresie prac remontowych zabytkowych obiektów.

Wdrożenie polityki senioralnej np. powołanie Domu Seniora

Zagospodarowanie i uporządkowanie przestrzeni publicznych ( w szczególności terenów zielonych)

Renowacja przydrożnych kapliczek

Zagospodarowanie brzegu Popradu przed procesami masowymi (osuwanie i wymywanie podłoża)

Uporządkowanie terenu w centrum Barcic.

Rozwój sieci kanalizacyjnej i i wodociągowej prawobrzeżnej części Barcic

Iluminacja mostu na Popradzie w Barcicach (wzorem mostu w Piwnicznej i Starym Sączu)

Podnoszenie jakości edukacji zawodowej i rozbudowa i modernizacja Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu.

Integracja przez interakcje -rozwój oferty kulturalno -rekreacyjnej mającej na celu integrację międzypokoleniową mieszkańców obszaru rewitalizacji

Wiek bez barier -wsparcie na rzecz wydłużania aktywności zawodowej mieszkańców obszarów rewitalizacji

Konsultacje programu trwają do 17 marca.

(KB)







Dziękujemy za przesłanie błędu