Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
16/11/2021 - 12:45

Piwniczna-Zdrój zobaczy czym oddycha. Zdrój naprawdę jest zdrojem?

Nie tak dawno donosiliśmy, że gmina Piwniczna-Zdrój jest liderem w wymianie starych pieców w rankingu Alarmu Smogowego. Ale to nie znaczy, że nie może być lepiej. A mieszkańcy będą mogli się o tym naocznie przekonać już niebawem, gdy zostaną tutaj przeprowadzone fachowe pomiary jakości powietrza.

Piwniczna-Zdrój zobaczy czym oddycha. Zdrój naprawdę jest zdrojem?

Zobacz też: Kto ma mocne nerwy, niech jedzie do Chełmca. Jest tam coś, co może przerazić
Tytułem wstępu przypomnijmy. W opublikowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Polski Alarm Smogowy rankingu gmin pokazujących liczbę złożonych wniosków w programie Czyste Powietrze najwyżej w powiecie nowosądeckim uplasowała się gmina Piwniczna-Zdrój.

Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Od kwietnia do czerwca 32 mieszkańców uzdrowiska złożyło wniosek na wymianę kotła, prace termomodernizacyjne, instalacje OZE. Ranking obejmuje wszystkie gminy w Polsce.

To bardzo dobre wieści, ale statystyki być może byłby wyższe, gdyby w Piwnicznej-Zdroju można było w końcu korzystać z gazu. Tu jednak piłka jest po stronie PGNiG. Dlaczego? W uzdrowisku już od dawna mówi się o ustawieniu stacji regazyfikacyjnej, takiej jak w Rytrze. I gmina nawet wskazała trzy stosowne lokalizacje w oparciu o swoje grunty. Tyle, że do dziś PGNiG nie poinformowała władz gminy czy i z której skorzysta. Wszystko zatem wskazuje, że mieszkańcy powinni raczej nastawić się przy wymianie na kotły inne niż gazowe. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Co z gazem dla Piwnicznej-Zdroju? Piłka po stronie PGNiG

Ale zanim to nastąpi już niebawem będą mogli naocznie przekonać się o tym, czym oddychają. W Piwnicznej-Zdroju przeprowadzona będzie bowiem podobna akcja do tej, która miała już miejsce w Chełmcu.

- Od 12 listopada do 20 grudnia odwiedzimy sześć małopolskich gmin. Pomiary każdorazowo prowadzone będą równolegle w dwóch miejscowościach. Akcja „Małopolska bez smogu” zainaugurowana zostanie w piątek 12 listopada pomiarami w dwóch gminach krakowskiego obwarzanka: Mogilanach i Czernichowie – pomiary w tych miejscowościach prowadzone będą do 23 listopada. Następnie wyruszymy na Podhale: do Nowego Targu i Czarnego Dunajca – tu pomiary prowadzone będą od 24 listopada do 6 grudnia. Na finiszu akcji (od 7 do 20 grudnia) odwiedzimy dwa małopolskie uzdrowiska: Krynicę-Zdrój i Piwniczną-Zdrój - informują przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak zapewniają organizatorzy akcji: - Pomiary wykonywane będą w sposób ciągły certyfikowanymi pyłomierzami fotometrycznymi DUSTTRAK firmy TSI należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego.

A aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów śledzić będzie można m.in. na stronie  krakowskialarmsmogowy.pl.

- Dodatkowo w Czernichowie, Nowym Targu i Piwnicznej-Zdroju mieszkańcy na własne oczy będą mogli przekonać się, czym oddychają na co dzień. W tych miejscowościach staną mobilne instalacje płuc, które w bardzo obrazowy sposób pokażą, jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasze zdrowie – czytamy w specjalnym komunikacje Alarmu Smogowego.

Dla Piwnicznej-Zdroju, która ma przecież status uzdrowiska wyniki pomiarów będą wyjątkowo ważne. Pokażą jednoznacznie jak nazwa „Zdrój” przystaje do rzeczywistości. Gdzie powietrze okaże się lepsze w Krynicy-Zdroju czy Piwnicznej właśnie? Będziemy o tym informować na bieżąco. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Polski Alarm Smogowy)Dziękujemy za przesłanie błędu