Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
29/11/2021 - 13:50

Piwniczna-Zdrój zarobi więcej na uzdrowisku. Ale i tak jest najtańsza

Jednym z przywilejów gmin uzdrowiskowych jest możliwość pobierania tzw. opłaty uzdrowiskowej. Gmina Piwniczna-Zdrój właśnie podniosła stawki, ale i tak jest tańsza w stosunku do Muszyny czy Krynicy-Zdroju.

Piwniczna-Zdrój zarobi więcej na uzdrowisku. Ale i tak jest najtańsza

To nigdy nie są łatwe decyzje – podnoszenie opłat raczej nie jest mile widziane nigdzie, ale takie gminy, uzdrowiskowe, jak Piwniczna-Zdrój muszą też pamiętać o zabezpieczeniu swojego interesu. Turyści i kuracjusze płacą za wypoczynek na ich terenie dodatkowe pieniądze, ale też mają w stosunku do nich zdecydowanie większe wymogi niż wypoczywając w innego rodzaju miejscowościach, miejscowościach, które uzdrowiskiem nie są.

Zobacz też: AKCJA ZIMA w Piwnicznej-Zdroju. MZGKiM wprowadza nowy system kontroli

Opłaty uzdrowiskowe mają, przynajmniej częściowo, pokryć choć częściowo realizację tych oczekiwań. Pobierane są za każdą rozpoczętą dobę pobytu w uzdrowisku, doliczane są po prostu do kosztów noclegu a potem trafiają do kasy samorządu. Na ostatniej sesji radni Piwnicznej-Zdroju – nie bez wątpliwości – zdecydowali się na podniesienie stawek.

- W przypadku opłaty uzdrowiskowej, podobnie jak w przypadku miejscowych podatków, przepisy pozwalają nam na podnoszeniu stawek co roku w oparciu o stopę inflacji. W zeszłym roku odstąpiliśmy od tego, bo wszyscy wiemy, że to był wyjątkowo trudny czas dla uzdrowisk i ich gości. W tym roku jednak już na ten luksus, na taki prezent, nie możemy sobie już pozwolić – tłumaczy burmistrz Dariusz Chorużyk.

- Stopa inflacji na ten rok określona jest na poziomie 3,6 procent a my stawkę uzdrowiskową podnieśliśmy z 3,84 na 4 złote. To naprawdę minimalna podwyżka i jednocześnie nadal najniższa w okolicy. Jesteśmy i tak tańsi niż taka choćby Muszyna czy Krynica-Zdrój, gdzie stawki sięgają nawet 4 złotych i 20 groszy – zaznacza szef piwniczańskiego samorządu.

- Dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej na rok 2022 zaplanowane są na poziomie 260 000 złotych – podsumowuje. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info - ES)Dziękujemy za przesłanie błędu