Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
06/10/2022 - 11:15

Piwniczna-Zdrój: OPS wydłużył godziny przyjmowania wniosków o dopłaty do węgla, pelletu, leju i gazu LPG

Zainteresowanie dopłatami do węgla i tymi do plelletu, oleju opałowego i gazu LPG w Piwnicznej-Zdroju jest tak duże, że wydłużono godziny pracy tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zobacz też: Zobaczcie, jak Górale ze Ślązakami pomagają ofiarom wojny na Ukrainie [FOTORELACJA Z GALI W CZARNEJ OWCY]

Zacznijmy od przypomnienia, że już na ostatniej sesji radni przyjęli do budżetu Piwnicznej-Zdroju 5 100 000 na realizację całego projektu, czyli na wypłatę dopłat, które w gminie gdzie centralne kotłownie można policzyć na palcach jednej ręki a cieci gazowniczej nie ma wcale chce uzyskać lwia część mieszkańców.

Jak już informowaliśmy wnioski o dopłaty do pelletu, oleju opałowego i gazu skroplonego można składać do 30 listopada w pokojach 3 i 4 w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Bolesława Chrobrego 2. Teraz jednak okazało się, że z racji ogromnego zainteresowania beneficjentów i jako ukłon w stronę osób pracujących, które często do pracy dojeżdżają do innych gmin. OPS zmienił godziny ich obsługi.

I tak we wtorek i czwartek ośrodek przyjmuje wnioski dłużej niż do tej pory, bo w godzinach od 7 do 18. W pozostałe dni tygodnia urzędnicy pracują bez zmian: poniedziałek – 7 – 15.30, środa – 7 – 15, piątek – 7 – 15..

- Wydłużone godziny przyjmowania wniosków obowiązują do 15 października - informuje burmistrz Dariusz Chorużyk.

Zobacz też: Unia Europejska podjęła pierwsze decyzje w sprawie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju

Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski za pomocą platformy ePUAP – jako pismo ogólne do urzędu. W takim przypadku istotne jest, aby takim podpisem opatrzone było zarówno pismo do urzędu, jak i sam wniosek. Wnioski przyjmowane są też – na podobnych zasadach – na email [email protected]

Przypomnijmy, o jakie kwoty chodzi. Dodatek przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe i wynosi odpowiednio:
- 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
- 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
- 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (nie dotyczy gazu sieciowego);    
2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Ważne! By uzyskać dodatek trzeba mieć zarejestrowany piec w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zgodnie z zapisami ustawy przyznanie dodatku dla gospodarstw domowych nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu dodatku będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Będzie ją można również odebrać w siedzibie organu. Nieodebranie takiej informacji nie wstrzymuje wypłaty świadczenia.

Dodatek dla gospodarstw domowych wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

Przypomnijmy też, że przysługuje jeden na jeden adres!
Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje z kolei osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692).

Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego. 

([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu