Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
29/03/2020 - 20:15

Piwniczna-Zdrój: kurator oświaty zgodził się na likwidację Przedszkola nr 1

Już na najbliższej sesji, czyli 31 marca piwniczańscy radni znów pochylą się nad planem likwidacji Przedszkola nr 1 w Piwnicznej-Zdroju. I żeby tym razem zamknąć dyskusję, inicjator oświatowych zmian w gminie, czyli burmistrz Piwnicznej-Zdroju przedstawia radnym jednoznaczne stanowisko w tej sprawie zarówno małopolskiego kuratora oświaty jak i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Piwniczna-Zdrój: kurator oświaty zgodził się na likwidację Przedszkola nr 1

Przypomnijmy na wstępie argumenty, które według burmistrza Dariusza Chorużyka jednoznacznie – mimo obiekcji mieszkańców, rodziców podopiecznych placówki, przemawiają za likwidacją Przedszkola nr 1.
Gmach przedszkola nr 1 przy Źródlanej powstał w 1969 roku i wymaga remontu. Są tam tylko dwie sale dydaktyczne i po jednej toalecie dla dziewczynek i chłopców choć do placówki uczęszczają 43 dzieciaki. Osobną toaletę ma również kadra. W przedszkolu zatrudnionych jest: w przeliczeniu na pełne etaty: 5,07 etatu nauczycieli i 5,50 etatu pracowników obsługi.

Koło przedszkola powstało osuwisko w skutek intensywnych opadów. Pęknięty grunt na długości 15 metrów stanowiący zbocze o wysokości 20 metrów u podnóża, którego usytuowany jest budynek przedszkola. W przypadku dalszej aktywności możliwe jest całkowite zsunięcie części nasypu, co stanowi zagrożenie dla budynku przedszkola a co za tym idzie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wychowanków oraz zatrudnionego w nim personelu.

Zobacz też: Ostro zetną pensję burmistrzowi, bo nie wybudował przedszkola na Czerczu

W przedszkolu brakuje sali, w której mogłyby być prowadzone zajęcia logopedyczne grupowe czy też indywidualne wg zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Brak odpowiedniego pomieszczenia, w którym dzieci młodsze mogłyby odpoczywać podczas tzw. leżakowania. Brak miejsca parkingowego. Przy przedszkolu nie ma fizycznie miejsca, które mogłoby być przeznaczone na parking. Konieczna wymiana więźby i pokrycia dachowego.

Dzieci uczęszczające do placówki jak również cała kadra zatrudniona w placówce ma zapewnione miejsce i pracę w nowym, gotowym na ich przyjęcie już od 1 września - miejscu, czyli w zespole oświatowym tworzonym już od dłuższego czasu i skupionym wokół Szkoły Podstawowej nr 1.

Tyle, że argumenty władz gminy to jedno, bo wszelkie podobne, co tu dużo kryć, wymagają zatwierdzenia jeszcze u innych instytucji. Prawo oświatowe jest w tym zakresie jednoznaczne. Jednak i w tym wypadku władze gminy wytrącają sceptykom argumenty. Okazuje się bowiem że Małopolski Kurator Oświaty dał pomysłowi likwidacji przedszkola mieszczącego się przy ul. Źródlanej 5 zielone światło 2 marca a Związek Nauczycielstwa Polskiego, który chroni interesy zatrudnionej w przedszkolu kadry, nawet wcześniej, bo 25 lutego.

Tym samym nie ma żadnych przeszkód formalnych, by przedsięwzięcie zrealizować. Jak spojrzą na to radni? Pokierują się racjonalną argumentacją gminy, czy jednak przychylą się do stanowiska rodziców wychowanków? Przekonamy się już w najbliższy wtorek.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu