Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
03/04/2017 - 10:50

Piwniczna-Zdrój: „Ja po prostu kocham żyć”. W hołdzie dla Danuty Szaflarskiej (ZDJĘCIA!)

„Ja po prostu kocham żyć” - mówiła Danuta Szaflarska związana z piwniczańskimi Kosarzyskami jak nikt inny. Wczoraj w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej-Zdroju odbył się wieczór wspomnień o tej zmarłej sześć tygodni temu wspaniałej aktorce. Był on połączony z otwarciem wystawy pięknych fotografii Danuty Szaflarskiej z różnych etapów jej życia zawodowego. Można również zobaczyć zdjęcia bardzo osobiste udostępnione przez rodzinę.

Pijalnia Artystyczna wypełniła się wczoraj późnym popołudniem do ostatniego miejsca. Wieczór wspomnień zgromadził wielu miłośników talentu Danuty Szaflarskiej. Do Piwnicznej na otwarcie wystawy przyjechały jedna z córek tej wybitnej aktorki – Maria Ekier oraz reżyser Dorota Kędzierzawska, w której filmach zagrała ta wspaniała aktorka.

Dorota Kędzierzawska reżyserowała z udziałem Danuty Szaflarskiej między innymi filmy – „Pora umierać” oraz „Inny Świat”. Przyjechali także przedstawiciele Instytutu Audiowizualnego z Warszawy, bowiem całe wczorajsze wydarzenie było filmowane.

Danuta Szaflarska odeszła 19 lutego w wieku 102 lat.

Zobacz także: Zmarła Danuta, wybitna aktorka rodem z Kosarzysk

- Zapraszamy do oglądania wystawy fotografii z różnych okresów życia i pracy zawodowej Danuty Szaflarskiej - mówi Marzena Drzewińska, prezes Towarzystwa Rozwoju Piwnicznej. – Można zobaczyć kilka zdjęć prywatnych z okresu dzieciństwa, które udostępniła rodzina pani Danuty. Serdecznie dziękujemy za taki gest. Są także zdjęcia pozyskane z Instytutu Sztuki PAN i z archiwum Teatru Współczesnego oraz Teatru Narodowego. Większość tych fotografii można było już zobaczyć na wystawie przygotowanej z okazji setnej rocznicy tej wybitnej aktorki. Mieliśmy to szczęście, że Danuta Szaflarska była członkiem naszego stowarzyszenia. Nie chciała nawet słyszeć o honorowym członkostwie. Płaciła składki.

Pani Dorota Kędzierzawska udostępniła nam zdjęcia z filmu „Pora umierać” z przepiękną fotografią zrobioną pani Danusi na huśtawce. Są też zdjęcia aktorki, która grała na deskach Teatru Rozmaitości w wieku stu lat.

- Pani Danuta byłą wyjątkową, bezpośrednią, prostolinijną i dowcipną osobą – dodaje Drzewińska. – Życzę każdemu, aby spotkał raz w życiu taką osobę jaką była Danuta Szaflarska. Mieszkańcy Piwnicznej nie mówią o pani Danucie – była, w czasie przeszłym. Ona z nami jest cały czas. W naszej pamięci i sercach. To była niezwykła przyjemność z nią rozmawiać.

Udziału w wieczorze wspomnień nie odmówili sobie aktorka Magdalena Wołłejko, burmistrz Piwnicznej-Zdroju Zbigniew Janeczek i przewodniączy Rady Miasta i Gminy Jan Toczek.

- Chociaż pani Danuty nie ma już z nami, to Piwniczna, mieszkańcy zawsze będą o niej pamiętać – powiedział portalowi Sądeczanin.info. Zbigniew Janeczek. – Czynimy starania, aby upamiętnić tą wybitną aktorkę. Powołaliśmy już społeczny komitet dla upamiętnienia tej niezwykłej osobowości. Mamy już wstępne ustalenia i propozycje.

Spotkanie wspomnieniowe poprowadził Witold Kaliński, radny miasta i gminy Piwniczna-Zdrój i były sołtys Wierchomli Wielkiej. Zagrał i zaśpiewał Regionalny Zespół „Dolina Popradu”.

Wystawę można oglądać w Pijalni Artystycznej do 31 maja.

(MACH), Fot. (MACH)

Ja po prostu kocham życie


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)