Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
29/05/2023 - 11:55

Piwniczna-Zdrój: DK 87 w Młodowie bez prawoskrętów. To decyzja ostateczna

Mimo zgodności w tym temacie zarówno burmistrza Piwnicznej-Zdroju jak i samych mieszkańców Młodowa plan przebudowy DK 87 nie uwzględnia tutaj wybudowania prawoskrętów. To decyzja ostateczna.

Gdy w marcu 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z projektantami zaprosili mieszkańców Młodowa w gminie Piwniczna-Zdrój do dyskusji na temat trzech zaproponowanych wariantów zjazdów i wyjazdów na DK 87 z tej miejscowości. Wszystkie trzy warianty przebiegać mają tym samym korytarzem, który zostanie jedynie zmodernizowany i poszerzony i wyposażony w niezbędne tutaj mury oporowe. Bardzo istotnym elementem, który trzeba było uwzględnić przy projektowaniu były tory kolejowe i most stanowiący zjazd do obu miejscowości.

Już wtedy burmistrz Dariusz Chorużyk komentował: - Wydaje się, że tak dla potrzeb kierowców jak i pieszych, najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie w wersji A, czyli z chodnikami, wysepką w miejscu planowanego przejścia przez drogę, lewoskrętem i prawoskrętem do Młodowa.

Zobacz też: Czy nowa obwodnica Łącka przejdzie próby hałasu?

Zdanie to podzielali też młodowianie, którzy też podkreślali, że inwestor powinien uwzględnić przy poszerzeniu drogi prawoskręty od strony Piwnicznej przy każdym zjeździe z głównej drogi. Tak, by przy zamkniętych rogatkach ci, co chcą zjechać do zabudowań, nie blokowali ruchu na głównej nitce. Liczyli też, że zejście na most w Młodowie dla pieszych wykonane zostanie w oparciu o kładkę albo osobny chodnik.

To było cztery lata temu. Dziś już wiemy, że w sprawie już zapadły ostateczne decyzje – burmistrz Starego Sącza wydał nawet stosowną decyzję środowiskową dla przebudowy DK 87 na całym odcinku od ronda im. św. Jana Pawła II w Starym Sączu aż do Młodowa właśnie.

Jak informuje Kacper Michna z GDDKiA - W obu miejscowościach (Młodów i Obłazy Ryterskie - dop. red.) GDDKiA zbuduje chodnik po zachodniej stronie drogi, zamontuje nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych i przebuduje wjazdy na posesje. W Obłazach Ryterskich zostanie przebudowany odcinek o długości 1,7 km, powstaną tam nowe zatoki autobusowe. W Młodowie inwestycja obejmie 0,8 km drogi. Na dwóch skrzyżowaniach powstaną lewoskręty, poprawiony zostanie też dojazd do przejazdu kolejowego.

Zobacz też: Obłazy Ryterskie będą miały chodnik przy DK 87

Michna przypomina też, że zgodnie z przepisami unijnymi drogi krajowe powinny być dostosowane do ruchu pojazdów mających maksymalny dopuszczalny nacisk 11,5 tony na oś. To, czy droga musi spełniać taki wymóg, zależy od jej kategorii, a nie od natężenia ruchu na niej. Dlatego też w ramach przebudowy DK87 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poprawi jej parametry i dostosuje nośność do wymogów UE.

- Kolejny etap prac to przygotowanie szczegółowych projektów budowlanych przebudowy DK87 i złożenie do Wojewody Małopolskiego wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) - podsumowuje przedstawiciel inwestora a my zaznaczmy, że formuła ZRID zakłada automatyczne wywłaszczenia terenów niezbędnych do realizacji inwestycji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu