Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
04/03/2021 - 20:05

Pierwsi kuracjusze pojawią się w sanatoriach. Od kiedy?

Od 11 marca uzdrowiska znów będą przyjmować kuracjuszy. Na turnusy lecznicze do sanatoriów w Małopolsce powinno trafić ponad tysiąc pacjentów z naszego województwa.

Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. Osoby planujące pobyt w sanatorium zostaną powiadomieni listownie lub telefonicznie o terminie rozpoczęcia leczenia.

Czytaj także: Do Muszyny i Krynicy powrócą wkrótce kuracjusze? Są pierwsze zapowiedzi

- Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, alb zaszczepienie się przeciwko COVID-19 (dwie dawki) – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy NFZ w Krakowie. - Każdy pacjent, który wybiera się do sanatorium, przed wyjazdem na leczenie powinien skontaktować się z uzdrowiskiem i podać swój aktualny numer telefonu. 

Test przed rozpoczęciem leczenia będzie można wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań.

- Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka – dodaje rzeczniczka NFZ w Krakowie. -  Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. Test sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany.

W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

- Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2. – zaznacza rzeczniczka.

Aleksandra Kwiecień zapewnia, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel medyczny pracujący w sanatoriach został zaszczepiony, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS.

Wszyscy pacjenci, którzy będą przebywali w sanatorium muszą mieć negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub być zaszczepieni.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MK.Dziękujemy za przesłanie błędu