Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
06/02/2024 - 16:55

Petycja do prezydenta Nowego Sącza. Czas na zmiany na rondzie Solidarności!

Czy liczbę mandatów, które są wystawiane na rondzie Solidarności w Nowym Sączu można zmniejszyć? Jak się wydaje, bardzo może w tym pomóc zmiana sposobu działania sygnalizacji świetlnej, a w szczególności zielonej strzałki. Właśnie tego dotyczy petycja do prezydenta Nowego Sącza - Ludomira Handzla. Każdy może ją podpisać.

Petycję możecie podpisać TUTAJ

Szanowny Panie Prezydencie,

System Red Light, który został zamontowany na rondzie Solidarności w Nowym Sączu przez Inspekcję Transportu Drogowego, sprawił, że każdego miesiąca wystawiane są tysiące mandatów. Poza sytuacjami oczywistymi, w których kierowcy przejadą na czerwonym świetle lub nie zatrzymają się przed zieloną strzałką, wielu mieszkańców Sądecczyzny karanych jest także za coś innego.

Chodzi o przypadki, w których dojeżdżają do świateł i znajdują się na pasie do skrętu w prawo. Zielona strzałka, umożliwiająca warunkowy skręt się świeci, więc się zatrzymują. Kiedy ruszają, to niemal w tym samym momencie strzałka gaśnie. Za sygnalizator wjeżdżają już zatem przy świetle czerwonym, ale czas jego świecenia liczony jest w milisekundach. Nie mają szans zareagować, na coś, co wydarzyło się w przeciągu 0,5 czy 0,8 sekundy. Za tego typu wykroczenie otrzymują 500 zł mandatu i 15 punktów karnych.

Zdajemy sobie sprawę, że mechanizm ich naliczania nie jest w tym przypadku zależny od Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Niemniej jednak, to właśnie ten urząd, jako zarządca drogi, może zmienić działanie sygnalizacji świetlnej na rondzie.

Jako mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych miejscowości zwracamy się zatem z prośbą o zmianę sposobu działania zielonej strzałki (w ostateczności - jej likwidację). Prosimy o wprowadzenie mechanizmu, który pomógłby kierowcom dowiedzieć się, kiedy strzałka zgaśnie. Może to być np. zamontowanie licznika odmierzającego czas jej świecenia (tak, jak w przypadku głównej sygnalizacji), migotanie strzałki, kiedy czas świecenia zbliża się do końca czy dodanie żółtego światła. 

Tak naprawdę każda zmiana określająca moment jej wygaszenia będzie w tym przypadku niezwykle pomocna. Wpłynie to zapewne również znacząco na ilość mandatów, a co najważniejsze, wykluczy te, które naliczane są za ułamki sekund. Liczymy, że pozytywnie odniesie się Pan do naszej prośby.

Mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych gmin

Petycję możecie podpisać TUTAJ

Petycję do ITD znajdziecie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu