Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 lipca. Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy
13/03/2017 - 15:40

Paszyn uczcił Żołnierzy Wyklętych. Rekonstruktorzy w akcji

W minioną niedzielę (12 marca) w Paszynie Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Sił Zbrojnych oraz sołtys Wojciech Skrzypiec zorganizowali "żywą lekcję historii".

Zaczęła się ona kilka minut przed dziewiątą rano na Jodłowej Górze apelem pod pomnikiem.  Następnie ok. 10.20 Grupa Rekonstrukcji Historycznej  "Żandarmeria" rozpoczęła inscenizację akcji odbicia zakładników z rąk KBW i UB oraz aresztowania księdza pomagającego partyzantom.  

O godzinie 11.00 uroczystą mszę św. za Ojczyznę odprawił proboszcz tutejszej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ks. Krzysztof Smoroński. Kazanie wygłosił ks.  Krzysztof Węgrzyn.
We mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego - Marian Ryba i Franciszek Kantor oraz prezes Fundacji im. ks. Gurgacza "Osądź mnie Boże" Jerzy Basiaga z żoną Elżbietą.

Byli też członkowie GRH "Żandarmeria" i poczet sztandarowy Zespołu Szkół w Paszynie im. Stanisława Wyspiańskiego. Po mszy w Muzeum Sztuki Ludowej im. ks. Edwarda Nitki odbyło się rozstrzygnięcie  konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. "Patriotyzm".

Do zebranych dołączyli: zastępca wójta gminy Chełmiec Artur Bochenek,  radny Andrzej Tyrkiel i Barbara Barycz, dyrektor GOK w Chełmcu.
W kategorii dla dzieci do 10 lat I miejsce zajął Karol Padula, II miejsce - Krzysztof Jeleński,  natomiast III miejsce przypadło Jakubowi Urbańskiemu. W kategorii dla dzieci powyżej 10 lat, I miejsce zajęła Daria Miczołek.

Nagrody w konkursie ufundował wójt Bernard Stawiarski,  każdy z uczestników dostał karnet na basen i lodowisko w Chełmcu a laureaci nagrody rzeczowe.
Następnym punktem programu był wykład przygotowany przez przedstawicielkę GRH "Żandarmeria" Natalię Kyrcz. Prelegentka omówiła działalność największych grup antykomunistycznych po II wojnie światowej na Sądecczyźnie.

- Szkoda tylko, że nie dopisała pogoda i organizatorzy nie zainteresowali tym wydarzeniem większej liczby osób - żałuje Jacek Zygadlewicz z Krynicy, który przygotowuje książkę o "Żandarmerii", zbrojnym oddziele PPAN i jej kapelanie ks. Władysławie Grugaczu.
(s) 
 
 

Uroczystość w Paszynie

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik